Prima pagină » Știri politice » Ministrul Fenechiu îl acuză pe președintele Băsescu că a intervenit în dosarul său

Ministrul Fenechiu îl acuză pe președintele Băsescu că a intervenit în dosarul său

Ministrul Fenechiu îl acuză pe președintele Băsescu că a intervenit în dosarul său
Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, susține că președintele Traian Băsescu i-a cerut în 2007 procurorului general, Laura Codruța Kovesi, să-l ancheteze.

Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, susține că președintele Traian Băsescu i-a cerut în 2007 procurorului general, Laura Codruța Kovesi, să-l ancheteze. Potrivit lui Fenechiu, președintele Băsescu a primit o scrisoare de la un cetățean, care ulterior a fost condamnat la trei ani de închisoare cu suspendare pentru șantaj, în care se cere ca actualul ministru să fie anchetat.

„În momentul în care procurorul general primește de la președinte ocupă-te de băiatul respectiv, credeți dvs că se comportă la fel ca atunci când o primește o petiție de la un cetățean. Am fost chemat de zeci de ori la DNA. Au încercat să mă termine. Acuzația împotriva mea nu este de corupție, ci de complicitate la abuz în serviciu”, a declarat la Realitatea TV Fenechiu.

Fenechiu este acuzat în „dosarul Transformatorul” că a vândut transformatoare second hand ruginite către Electrica Moldova.

Ministrul susține că „întâmplător” procurorul care îl anchetează este fostul consilier al Monicăi Macovei.

„Să se vadă cât de mare este ipocrizia lui Traian Băsescu și Monica Macovei, ei m-au trimis aici”, a adăugat Fenechiu.

El a adăugat că nu vrea să cadă la pace cu președintele Băsescu.

Purtătorul de cuvânt al Administrației Prezidențiale, Bogdan Oprea, a declarat că președintele a primit peste 36.000 de petiții cu diverse probleme și pe toate le-a redirecționat către instituțiile abilitate.

„Ați căzut în plasa ministrului Fenechiu. Aproape o mie de petiții au fost direcționate către Parchete”, a adăugat Oprea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești proaste. Meteorologii anunță că perioada cu vreme foarte rece se prelungește, în unele zone ar putea ninge
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii! Cătălin Măruță, OUT de la Pro TV 😲 Când va fi difuzată ultima emisiune, de fapt
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Criza din Iran zguduie marile puteri. Ce ar însemna căderea regimului pentru Putin, Trump și Orientul Mijlociu
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră