Prima pagină » Știri politice » DEMISIA lui Mircea Geoană de la NATO, acceptată de Stoltenberg. Fostul secretar general adjunct al Alianței se pregătește de alegerile prezidențiale

DEMISIA lui Mircea Geoană de la NATO, acceptată de Stoltenberg. Fostul secretar general adjunct al Alianței se pregătește de alegerile prezidențiale

DEMISIA lui Mircea Geoană de la NATO, acceptată de Stoltenberg. Fostul secretar general adjunct al Alianței se pregătește de alegerile prezidențiale
Sursa FOTO: Facebook

Mircea Geoană și-a informat superiorii de la NATO că demisionează din funcția de secretar general adjunct, după un mandat de cinci ani. NATO a anunțat oficial că Stoltenberg a fost informat și i-a acceptat demisia lui Mircea Geoană, urmând ca pe data de 10 septembrie, mandatul său să se încheie la NATO. Demisia a fost dată pentru a se înscrie în cursa pentru alegerile prezidențiale. 

UPDATE

NATO a precizat într-un comunicat că Mircea Geoană l-a notificat pe secretarul general că demisionează din funcția de secretar general adjunct NATO pe 10 septembrie.

Secretarul general Jens Stoltenberg a acceptat demisia, mulțumindu-i lui Geoană pentru serviciul său.

„Mircea a slujit NATO de aproape cinci ani. Concentrarea lui asupra tehnologiei și provocărilor emergente de securitate a fost esențială pentru a stimula inovația în Alianță. Este un adevărat transatlanticist, iar munca sa cu partenerii a adus foarte mult beneficii NATO. Îi doresc toate cele bune pentru viitor”, a spus Stoltenberg.

Boris Ruge, secretar general adjunct pentru afaceri politice şi politică de securitate (PASP), va ocupa funcţia de secretar general adjunct interimar până la numirea unui succesor, mai precizează NATO.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Mircea Geoană se înscrie în cursa pentru alegerile prezidențiale ca independent, el sperând să fie susținut de vechiul său partid, PSD.  Noul grup ,,Drept”, (Dreptate și Respect în Europa), format 10 parlamentari din foști membri ai PSD, PNL, USR și Forța Dreptei, și-a exprimat susținerea față de candidatura lui Mircea Geoană la prezidențiale.

Candidatura la alegerile prezidențiale din 2024

Mircea Geoană trebuie să se mobilizeze pentru a strânge 200.000 de semnături dacă vrea să candideze pentru funcția de președinte al României, ca independent.

Mircea Geoană este așteptat să vină cu un program pentru țară pe care să-l promoveze la nivel național. Întrebat într-un interviu la Digi24, cine îi va strânge semnăturile dacă decide să candideze, Geoană a spus că: ”există o mișcare civică, România Renaște, care îmi sprijină candidatura și care, probabil, se va ocupa”.

Cariera lui Mircea Geoană

Pe 17 iulie 2019, Geoană a fost numit adjunct al secretarului general al NATO de către Jens Stoltenberg.

În 2009, Mircea Geoană a participat la alegerile prezidențiale, ajungând în turul 2 de scrutin în care a fost învins de Traian Băsescu.

Geoană a fost președinte al PSD în perioada 2005-2010 în luna februarie, când a fost înlocuit cu Victor Ponta.

Mircea Geoană este fost preşedinte al Senatului României. Acesta a mai deţinut funcţiile de ministru de externe şi ambasador al României în SUA. De asemenea, Geoană este fondatorul şi preşedintele Institutului Aspen din România.

În actualizare!

CITEȘTE ȘI:

Mircea Geoană a spus când își va anunța candidatura la PREZIDENȚIALE: „Nu mai este mult”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Care sunt candidații cei mai căutați pe piața locurilor de muncă în acest moment
Digi24
„Războiul a atins apogeul și se mută în Europa”. Avertismentul liderului uneia dintre cele mai eficiente unități din armata ucraineană
Cancan.ro
Rita Mureșan, apariție îngrijorătoare într-o emisiune TV: 'Nu reușește nimeni să o pună pe picioare'
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita fotbalistului care e pe placul lui Gigi Becali
Adevarul
Kremlinul „crește amenințarea” pentru Kiev: forțe militare și drone în regiunea separatistă din Republica Moldova
Mediafax
Impulsivitatea cumpărăturilor de Crăciun. Cum ne influențează neuromarketingul și ce spun specialiștii
Click
Pensia pe care o primește Carmen Tănase de la stat, după patru decenii de muncă: „Am două cum ar veni”
Digi24
Decizie istorică: Danemarca desemnează oficial SUA drept o amenințare. Cum au ajuns serviciile secrete la această decizie
Cancan.ro
Rodica Stănoiu va fi deshumată?! Detalii despre ultimele ore ale fostei ministrese: a ajuns la camera de gardă 'subnutrită și lovită'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Simona Mihăescu, fosta prezentatoare a emisiunii „Rețeta de acasă”? Cu ce se ocupă după ce a părăsit televiziunea. E total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Este oficial: Impozitul auto va crește, în 2026! Decizia luată de Curtea Constituțională
Descopera.ro
Semne de activitate detectate pe obiectul interstelar 3I/ATLAS
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța:- Am găsit o metodă să slăbim...
Descopera.ro
Un medic a fost concediat după ce a spus despre un pacient că doar Auschwitz l-ar putea ajuta să slăbească