Prima pagină » Știri politice » PDL acuză Guvernul și structurile administrației locale că pregătesc acțiuni de dezinformare a CC

PDL acuză Guvernul și structurile administrației locale că pregătesc acțiuni de dezinformare a CC

PDL acuză Guvernul și structurile administrației locale că pregătesc acțiuni de dezinformare a CC
PDL acuză Guvernul și structurile administrației locale, într-un anunț remis sâmbătă agenției MEDIAFAX, că pregătesc acțiuni de dezinformare a Curții Constituționale.

PDL acuză Guvernul și structurile administrației locale, într-un anunț remis sâmbătă agenției MEDIAFAX, că pregătesc acțiuni de dezinformare a Curții Constituționale.

„În urma apariției unor acțiuni de dezinformare a Curții Constituționale, pregătite de Guvern și structurile administrației locale, PDL organizează duminică, 19 august, la ora 12:00, o conferință de presă susținută de vicepreședintele PDL Cristian Boureanu, la sediul central al PDL din Aleea Modrogan nr.1. Conferința de presă programată anterior pe tema bilanțului celor 100 de zile de guvernare USL va fi reprogramată”, se arată într-un anunț al PDL remis, sâmbătă, agenției MEDIAFAX.

Ministrul delegat al Administrației, Radu Stroe, a declarat, sâmbătă, că peste 65% din datele privind listele electorale permanente „au venit” din teritoriu și a răspuns, legat de eventuale schimbări majore care ar putea apărea, spunând că „va fi interesant”.

„Sperăm ca mâine (duminică – n.r.) să începem centralizarea datelor. (…) Luni va trebui să avem totul gata, «capacul la lucrare»”, a mai spus Stroe, după o ședință desfășurată la sediul Ministerului Administrației și Internelor.

Ministrul delegat pentru Administrație nu a precizat în ce ar consta eventualele schimbări majore pe listele electorale permanente, în urma actualizării, rezumându-se să afirme: „Va fi interesant, veți vedea”.

Ministrul Administrației și Internelor, Mircea Dușa, a declarat anterior, tot sâmbătă, că acțiunea de strângere a datelor din teritoriu necesare pentru documentele cerute de Curtea Constituțională, în legătură cu referendumul, va continua până luni, când se speră că aceasta va fi finalizată.

Dușa a mai spus că, tot luni, ar urma să fie redactate respectivele documente, în urma centralizării informațiilor privind listele electorale permanente.

Președintele interimar, Crin Antonescu, a declarat, vineri, la Realitatea TV, că șansele lui Traian Băsescu de a se întoarce la Cotroceni sunt infime, iar acesta nu va reveni în funcție, el arătând că decizia Curții Constituționale va fi pentru validarea referendumului.

Antonescu a mai spus că nimeni nu va accepta ca judecătorii Curții Constituționale să invalideze cu cinci voturi la patru referednumul de demitere a lui Traian Băsescu, el precizând că legea obligă ca decizia să fie luată cu șase voturi la trei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Motivul ULUITOR pentru care turiștii sunt „descurajați” să mai viziteze Statele Unite ale Americii
Digi24
Noi date în cazul accidentului din Timiș: ce avea șoferul în sânge, conform raportului toxicologic
Cancan.ro
Milionarul din România care s-a declarat 'sărac' în instanță ca să scape de pensia alimentară. Judecătorii i-au descoperit averea uriașă!
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan, apariție în costum de baie după ce a fost dată afară de Antena 1!
Adevarul
Banii ținuți la saltea își pierd din valoare. Cum îi poți proteja de inflație
Mediafax
Vinul ROȘU, între mit și știință: Ce impact are cu adevărat asupra sănătății
Click
Educație de lux pentru copiii Andrei și ai lui Cătălin Măruță. Cât plătesc cei doi pentru școala Evei și a lui David
Digi24
Ce răspuns a dat Nicușor Dan la întrebarea: „Ar trebui România să se simtă amenințată de discursul violent al lui Donald Trump
Cancan.ro
Andrea Andrade a murit la doar 35 de ani. Boala necruțătoare de care suferea din 2017
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Monica Tatoiu în tinerețe. Imagini inedite cu femeia de afaceri
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Nimeni nu a vrut acest Audi A6, condus de Klaus Iohannis când era primar. Acum e scos la licitație cu 3.500 euro
Descopera.ro
Meseriile care vor dispărea până în 2030, 2045 sau 2050
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: -Măria, vecina m-a invitat la o cafea, a stins lumina şi s-a dezbrăcat…
Descopera.ro
Epidemia invizibilă care afectează 1 din 5 oameni