Prima pagină » Știri politice » Planul Naţional de Cercetare, Dezvoltare şi Inovare 2022-2027, adoptat de Guvern. Ministrul Sebastian Burduja anunță cine împarte 60 de miliarde de lei

Planul Naţional de Cercetare, Dezvoltare şi Inovare 2022-2027, adoptat de Guvern. Ministrul Sebastian Burduja anunță cine împarte 60 de miliarde de lei

Planul Naţional de Cercetare, Dezvoltare şi Inovare 2022-2027, adoptat de Guvern. Ministrul Sebastian Burduja anunță cine împarte 60 de miliarde de lei
sebastian_burduja

Planul Naţional de Cercetare, Dezvoltare şi Inovare 2022-2027 a fost adoptat de Guvern. Acest proiect prevede alocarea a 60 de miliarde de lei organizaţiilor din cercetare.

Ministrul Cercetării, Sebastian Burduja, a explicat despre ce e vorba: „Am spus de la bun început – decât puţin pentru toată lumea, să nu se supere nimeni, mai bine mai mult pentru cei care merită!”.

Sebastian Burduja plătește pentru performanță

„Şi asta facem prin acest plan naţional. Este o premieră: o alocare mai mare vor primi institutele de cercetare care performează, care livrează”, promite Sebastian Burduja.

Ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării susține că planul de 60 de miliarde de lei pentru perioada 2022-2027, cu închiderea programelor până în orizontul 2030, „este primul plan naţional care integrează toate instrumentele de finanţare pentru cercetarea românească. A fost o luptă să agreăm această formă cu toate organizaţiile de cercetare, cu toţi actorii implicaţi”.

Planul va include programul de finanţare de bază a cercetării şi pe cel de finanţare a instalaţiilor strategice de interes naţional şi va aduce o abordare integrată a finanţării cercetării „pe baze transparente, meritocratice” şi în conformitate cu recomandărilor experţilor Comisiei Europene.

„Şi Comisia Europeană ne-a spus: aveţi minţi strălucite, dar faceţi mult prea multă cercetare fundamentală, care nu se traduce în rezultate concrete pentru economie. Iată, prin acest plan naţional avem un accent în plus pentru transferul tehnologic şi pentru stimularea parteneriatelor între institute naţionale de cercetare, între organizaţiile de cercetare şi mediul privat românesc, de asemenea pentru stimularea parteneriatelor internaţionale prin care entităţile de cercetare româneşti pot accesa fonduri disponibile prin programele Orizont Europa” – Sebastian Burduja

Scopul urmărit, „păstrarea talentului în România”

Potrivit ministrului Burduja, Planul Naţional de Cercetare, Dezvoltare şi Inovare 2022-2027 încurajează „păstrarea talentului românesc în cercetare în România”, precum şi întoarcerea cercetătorilor plecaţi în străinătate.

De asemenea, se are în vedere și atragerea cercetătorilor străini înspre țara noastră.

„Am spus de la bun început: decât puţin pentru toată lumea să nu se supere nimeni, mai bune mai mult pentru cei care merită. Şi asta facem prin acest plan naţional, este o premieră: o alocare mai mare vor primi institutele de cercetare care performează, care livrează”, a completat Sebastian Burduja.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Meta și YouTube, găsite vinovate de dependență: primul verdict dintr-un proces istoric