Prima pagină » Știri politice » Ponta, despre „partidul lui Vlad Țepeș”: „Ar fi bine să avem un partid naționalist”

Ponta, despre „partidul lui Vlad Țepeș”: „Ar fi bine să avem un partid naționalist”

Ponta, despre „partidul lui Vlad Țepeș
După ce Partidul România Unită (PRU), care pare să fi devenit noua atracție politică a toamnei, a reușit să atragă „în barca lui Țepeș" 12 parlamentari, jumătate venind din PSD, zvonurile potrivit cărora fostul premier Victor Ponta este așteptat și el în formațiunea lui Bogdan Diaconu au început să fie din ce în ce mai dese. Ponta a declararat, însă, că el își dorește să rămână în PSD, dar că este de părere că atât social-democrații, cât și România au nevoie de „un partid național sau naționalist", pentru că ar fi un lucru bun pentru mulți alegători.

Fostul prim ministru a vorbit despre PRU ca despre o „mișcare politică autentică” de care România are nevoie și a precizat că nu a discutat cu liderii PSD despre Partidul România Unită, dar că țara are nevoie de o formațiune care să nu fie „creată prin laboratoare”, cum se făcea imediat după căderea comunismului.

„Cred în faptul că există și un electorat și o nevoie în România de un partid și de o mișcare politică autentică, nu creată prin laboratoare sau chestii de astea de acum 25 de ani. Eu cred că și pentru PSD, și pentru România ar fi bine să avem un partid național sau naționalist, dacă vreți, dar în sens modern, nu în sensul exceselor. (…) Cred în această idee, cred că e bine pentru mulți alegători”, a declarat Ponta la B1TV.

Acesta e de părere că PRU ar putea să obțină la alegerile parlamentare până la 10% din voturi și crede că electoratul pe care îl vizează „așteaptă un mesaj mai puțin convențional”. În cazul în care ar reuși să treacă de pragul electoral și să intre în Parlament, Partidul România Unită ar face alianță cu PSD, mai degrabă decât cu PNL, a mai spus Ponta.

„Eu nu văd PRU, dacă intră în Parlament, că se va alia cu PNL să facă guvern de tehnocrați. Și atunci, cu cine să facă? Nici nu o să facă PRU 50% să își facă guvern. De aia am susținut mereu ALDE, pentru că am fost convins că nu îi voi vedea niciodată pe Daniel Constantin și pe Tăriceanu bătând palma cu PNL”, a explicat fostul premier.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci