Prima pagină » Știri politice » Ponta: Ghețea nu va mai fi președinte CEC, îl susțin total pe Chițoiu în verificarea activității lui

Ponta: Ghețea nu va mai fi președinte CEC, îl susțin total pe Chițoiu în verificarea activității lui

Ponta: Ghețea nu va mai fi președinte CEC, îl susțin total pe Chițoiu în verificarea activității lui
Președintele CEC, Radu Ghețea, va fi schimbat din funcție, a declarat, duminică, premierul Victor Ponta, într-o intervenție telefonică la RTV, menționând că îl susține total pe ministrul Finanțelor, Daniel Chițoiu, în verificarea activității manageriale a lui Ghețea.

Președintele CEC, Radu Ghețea, va fi schimbat din funcție, a declarat, duminică, premierul Victor Ponta, într-o intervenție telefonică la RTV, menționând că îl susține total pe ministrul Finanțelor, Daniel Chițoiu, în verificarea activității manageriale a lui Ghețea.

Întrebat de un analist politic aflat în studio dacă Radu Ghețea va mai rămâne președinte al CEC după „năzbâtia” de a acorda un credit ipotecar Ioanei Băsescu, șeful Executivului a răspuns negativ.

„Nu. Am vorbit cu domnul ministru de Finanțe, pentru că este singurul care are competența de a face schimbări în conducerea CEC, și îl susțin total să verifice foarte clar lucrurile și să propună măsurile care se impun. O să-l mai sune domnul Băsescu să-l apere pe cel care i-a dat credit, dar domnul Chițoiu nu e așa ușor impresionabil, am totală încredere că știe să-și facă treaba”, a spus Ponta.

Premierul a ținut să precizeze că CEC este o bancă al cărei capital este sută la sută proprietatea statului, iar ministrul de Finanțe are dreptul să examineze activitatea președintelui acesteia, în AGA și în Consiliul director.

„Activitatea de ansamblu (a CEC-n.r.) este evident în supravegherea Ministerului de Finanțe, pentru că Ministerul de Finanțe e acționarul, e proprietarul. E ca și când la o televiziune sau o afacere, proprietarul care are sută la sută, sigur că nu poate să lase adunarea generaă sau consiliul de administrație să facă orice cu banii respectivi”, a mai spus Ponta.

Ministrul Finanțelor, Daniel Chițoiu, a afirmat că a fost sunat de către președintele Traian Băsescu, în urmă cu două-trei săptămâni, care l-a rugat ca Radu Ghețea să nu fie schimbat de la conducerea Casei de Economii și Consemnațiuni (CEC) Bank, fără a motiva această intervenție.

Declarația a fost făcută miercuri seară la Guvern, în contextul în care Ioana Băsescu, fiica președintelui Traian Băsescu, a luat, în 9 septembrie 2013, un credit în lei de la CEC Bank, în valoare de 4,6 milioane lei, pentru a cumpăra un teren de 290 hectare din județul Călărași, împrumut garantat cu soldurile prezente și viitoare ale unui cont deschis la CEC și cu terenul agricol achiziționat.

El a răspuns astfel întrebat de un jurnalist, care a invocat „surse bancare”, dacă este adevărat că Băsescu l-a sunat pentru a-i cere ca Ghețea să nu fie schimbat de la CEC.

„M-a sunat acum două-trei săptămâni, pentru că este în procedură de schimbare statutul CEC Bank privind schimbarea modului de administrare al acestei bănci și cred că domnul președinte Ghețea a dat fuga la domnul președinte Băsescu să ceară sprijinul pentru a nu fi schimbat în eventualitatea în care se va schimba sistemul de conducere la CEC Bank. M-a rugat….”, a spus Chițoiu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe