Prima pagină » Știri politice » Scrisoarea lui Emil Constantinescu pentru Victor Ponta. Decizia fostului președinte înaintea turului II

Scrisoarea lui Emil Constantinescu pentru Victor Ponta. Decizia fostului președinte înaintea turului II

Scrisoarea lui Emil Constantinescu pentru Victor Ponta. Decizia fostului președinte înaintea turului II
Fostul președinte Emil Constantinescu a enumerat o serie de motive pentru care îl susține pe Victor Ponta. E vorba, printre altele, de „avizul favorabil dat proiectului de lege care prevede dublarea indemnizațiilor pentru persoanele persecutate din motive politice de regimul comunist".

Emil Constantinescu îl laudă pe Victor Ponta pentru participarea sa la „fenomenul Piața Universității”: „Dumneavoastră, domnule prim ministru, ați menționat de mai multe ori că ați fost un foarte tânăr participant activ, în 1990, la fenomenul Piața Universității. Speranțele puse atunci în progresul României prin adevăr și justiție pot fi îndeplinite acum de generația tinerilor de atunci dacă ei vor avea puterea să se desprindă de tot ce a fost urât și umilitor în tranziția post comunistă.

Ar fi cel mai semnificativ răspuns la suferințele celor care au luptat pentru o Românie demnă, chiar atunci când nu aveau nicio speranță că aceasta se va întâmpla în timpul vieții lor. Mai ales dacă acest răspuns va fi materializat atâta timp cât ultimii dintre ei mai sunt printre noi”, scrie Constantinescu în scrisoarea către Ponta, publicată de revista22.

Prin aprecierile aduse lui Ponta, fostul președinte al României îl lovește subtil pe Traian Băsescu: „Toate acestea sunt fapte și nu declarații, mai mult sau mai puțin ipocrite, de condamnare a comunismului”. În 1996, Emil Constantinescu a devenit președinte și datorită mesajului său anticomunist, principalul său rival politic fiind Ion Iliescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar