Prima pagină » Știri politice » Secretar de stat în Ministerul de Externe al Ungariei: Susținem toate obiectivele pe care și le definesc comunitățile maghiare din afara Ungariei

Secretar de stat în Ministerul de Externe al Ungariei: Susținem toate obiectivele pe care și le definesc comunitățile maghiare din afara Ungariei

Secretar de stat în Ministerul de Externe al Ungariei: Susținem toate obiectivele pe care și le definesc comunitățile maghiare din afara Ungariei
Secretarul de stat în Ministerul de Externe al Ungariei Nemeth Zsolt declară, referitor la afirmația liderului UDMR, Kelemen Hunor, conform căreia autonomia Ținutului Secuiesc se va realiza, că Ungaria susține toate obiectivele definite de minoritățile maghiare din afara granițelor statului vecin.

Secretarul de stat în Ministerul de Externe al Ungariei Nemeth Zsolt declară, referitor la afirmația liderului UDMR, Kelemen Hunor, conform căreia autonomia Ținutului Secuiesc se va realiza, că Ungaria susține toate obiectivele definite de minoritățile maghiare din afara granițelor statului vecin.

Nemeth Zsolt a fost întrebat, sâmbătă, într-o conferință de presă, cum comentează declarația lui Kelemen Hunor potrivit căreia autonomia Ținutului Secuiesc se va realiza, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Pentru minoritățile maghiare din afara granițelor Ungariei este un lucru benefic ceea ce ele își definesc ca un lucru benefic și care este în concordanță cu reglementările internaționale în vigoare. Noi nu dorim să spunem de la noi ceea ce este bun și ce este bine pentru aceste comunități, dar susținem toate aceste obiective pe care singure și le definesc”, a spus diplomatul ungar.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, susține că autonomia Ținutului Secuiesc nu este împotriva statului român și a statului unitar, ci este o doleanță a comunității maghiare, care la un moment dat se va realiza.

Kelemen Hunor a fost întrebat, sâmbătă, la Catalina (județul Covasna), unde a participat la inaugurarea unui drum județean reabilitat din fonduri europene, cum comentează afirmația președintelui suspendat, Traian Băsescu, conform căreia autonomia Ținutului Secuiesc nu este permisă de Constituție.

„Constituția poate fi amendată, va fi amendată și autonomia nu este împotriva statului român și nu este împotriva statului unitar”, a spus Kelemen.

Președintele UDMR a subliniat că autonomia este o doleanță a comunității maghiare, care la un moment dat se va realiza.

„Autonomia nu înseamnă secesiune, autonomia este o doleanță a comunității maghiare, care la un moment dat se va realiza”, a conchis Kelemen Hunor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie