Prima pagină » Știri politice » TOADER, despre candidații pentru șefia Parchetului: Până ieri la finalul programului nu venise nimeni

TOADER, despre candidații pentru șefia Parchetului: Până ieri la finalul programului nu venise nimeni

TOADER,  despre candidații pentru șefia Parchetului: Până ieri la finalul programului nu venise nimeni
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că până marți seară nu se înscrisese nimeni pentru selecția funcției de procuror general, precizând că Augustin Lazăr a vorbit la viitor când a zis că-și va depune candidatura și că "viitorul nu a trecut".

„Până ieri la finalul programului nu a venit nimeni”, a declarat Tudorel Toader, la Ministerul Justiției.

Întrebat dacă Augustin Lazăr și-a depus candidatura, ministrul a răspuns: „A vorbit la viitor, va veni. Viitorul nu a trecut, dânsul are experiență, viitorul, era o vorbă veche, e în față.”

Solicitat să comenteze un zvon potrivit căruia Marius Iacob, procurorul care și-a dat demisia marți din funcția de adjunct al șefului DNA, ar dori să candideze pentru conducerea Parchetului General, Toader a replicat că sunt mulți doritori. 

„Eu apreciez voința dânșilor de a coordona justiția mai departe, respect aprecierea de sine a fiecăruia, părerea bună crezând că pot manageria sistemul, contribui, împărtăși experiența și așa mai departe, dar sigur nu-mi cereți să spun astăzi ceea ce voi face la momentul selecției”, a conchis ministrul.

Augustin Lazăr anunță că își va depune candidatura pentru un nou mandat de procuror general al României, în contextul organizării, de către Ministerul Justiției, a concursului pentru numirea în această funcție, chiar dacă Tudorel Toader a cerut revocarea lui.

Ministerul Justiției a anunțat, săptămâna trecută, că a declanșat procedura de selecție pentru numirea unui nou procuror general al PÎCCJ, funcție care va deveni vacantă în data de 28 aprilie, când se va încheia mandatul lui Augustin Lazăr. Procedura se desfășoară între 13 martie și 5 aprilie.

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Nu pot să ofer un salariu de 5.000 de lei net!” – Mesajul unui antreprenor care a divizat internetul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Cum va fi vremea de Paștele catolic și de Paștele ortodox?