Prima pagină » Știri politice » UNPR resuscitează suprataxarea marilor averi. „Dacă cineva are un elicopter sau o mașină mai scumpă de 50.000 de euro, se taxează cu 1%”

UNPR resuscitează suprataxarea marilor averi. „Dacă cineva are un elicopter sau o mașină mai scumpă de 50.000 de euro, se taxează cu 1%”

UNPR resuscitează suprataxarea marilor averi. „Dacă cineva are un elicopter sau o mașină mai scumpă de 50.000 de euro, se taxează cu 1%
La doi ani de la eșecul adoptării în Parlament a legii care ar fi suprataxat marile averi cu 0,5%, UNPR revine cu aceeași propunere, crescând miza la 1%.

În noua variantă a legii prezentate de ministrul pentru relația cu Parlamentul, Eugen Nicolicea, impozitul suplimentar de 1% ar urma să li se aplice tuturor persoanelor fizice care au averi cuantificabile de peste 450.000 de euro. „Dacă averea depășește suma de 450.000 de euro pe persoană fizică, suma va fi taxată. Aceasta este o taxă de solidaritate. Interesul național implică solidaritatea”, a enunțat Nicolicea principiul de bază al propunerii UNPR.

În România nu există însă în acest moment o ierarhizare a marilor averi, cele mai multe fiind investite în terenuri și imobile. UNPR a venit cu un scenariu teoretic și pentru impozitarea acestor „hrăpăreți”, cum i-a numit secretarul general Neculai Onțanu. „Dacă nu ai 450.000 de euro, dar ai un elicopter, un automobil care depășește 50.000 de euro, doar pentru acesta se va taxa”, a explicat Nicolicea.

În mai 2012, proiectul mai vechi al UNPR a fost respins în Camera Deputaților, neîntrunind numărul necesar de voturi pentru a fi adoptat. Nicolicea le-a mulțumit atunci „colegilor din PSD”, arătând spre liberali ca parte a coaliției de guvernare care ar fi absentat intenționat pentru a boicota legea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cele 6 obiceiuri care susțin sănătatea inimii