Prima pagină » Știri politice » Victor PONTA a trecut de CCR. Poate candida la alegerile prezidențiale. Decizia este DEFINITIVĂ

Victor PONTA a trecut de CCR. Poate candida la alegerile prezidențiale. Decizia este DEFINITIVĂ

Victor PONTA a trecut de CCR. Poate candida la alegerile prezidențiale. Decizia este DEFINITIVĂ

Victor Ponta, candidat independent la alegerile prezidențiale, a trecut testul judecătorilor Curții Constituționale. Fostul premier poate candida la alegerile prezidențiale din luna mai. Decizia este definitivă.

UPDATE: CCR a menționat într-un comunicat că cele două contestații depuse pe numele lui Victor Ponta au fost respinse. 

„În ședința din data de 15 martie 2025, Curtea Constituțională, în cadrul atribuției privind respectarea procedurii pentru alegerea Președintelui României, a luat în dezbatere două contestații.

În urma deliberărilor, cu unanimitate de voturi, Curtea Constituțională a respins contestațiile formulate împotriva Deciziei Biroului Electoral Central nr.24D/ din 14 martie 2025 privind înregistrarea candidaturii independente a domnului Ponta Victor-Viorel  și a semnului electoral la alegerile pentru Președintele României din anul 2025„, arată Curtea Constituțională, care adaugă că hotărârea este definitivă și se comunică Biroului Electoral Central.

Contestațiile împotriva înregistrării candidaturii lui Victor Ponta au fost depuse de Cristian Adrian Secu și de George Andrei Tanara, potrivit site-ului ședinței de judecată de sâmbătă a CCR.

Știrea inițială:

Contestații depuse pe numele lui Victor Ponta

Candidatura lui Victor Ponta a fost contestată la Curtea Constituţională, acesta fiind acuzat de tentativă de lovitură de stat, prin constituirea USL şi de plagierea lucrării de doctorat.

„În data de 15 martie 2025, a fost înregistrată la Curtea Constituţională contestaţia formulată de domnul T.G.A. împotriva Deciziei Biroului Electoral Central nr.24D/14.03.2025 privind înregistrarea candidaturii independente a domnului Ponta Victor-Viorel  la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2025. Contestaţia formează obiectul Dosarului Curţii Constituţionale nr.1023F/2025, iar conţinutul ei poate fi accesat aici”, a mai transmis Curtea Constituţională.

Prima contestație a fost depusă vineri, la două zile după ce Victor Ponta și-a depus candidatura.

„În data de 14 martie 2025, a fost înregistrată la Curtea Constituţională contestaţia formulată de domnul S.C.A. împotriva Deciziei Biroului Electoral Central nr.24D/14.03.2025 privind înregistrarea candidaturii independente a domnului Ponta Victor-Viorel  şi a semnului electoral la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2025. Contestaţia formează obiectul Dosarului Curţii Constituţionale nr.1022F/2025″, a transmis Curtea Constituţională.


CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteorologii ANM anunță ploi și ninsori în mai multe zone din țară
Digi24
Prima reacție a Rusiei după ce Donald Trump a ordonat atacul asupra Venezuelei
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România în 2026. O garsonieră se închiriază cu doar 31€ (160 lei) pe lună
Prosport.ro
Unde a petrecut Gigi Becali noaptea de Revelion. Ce a cerut de mâncare la primele ore din 2026
Adevarul
Afacerea care câștigă teren în România. O familie întoarsă din Germania a făcut profit dintr-o cultură atipică: „Devin rapid o necesitate în alimentație”
Mediafax
Ce este Delta Force, unitatea de elită implicată în misiunea de capturare a lui Nicolas Maduro
Click
Românii care riscă să fie nevoiți să-și vândă locuințele: „Va fi o schimbare a comportamentului proprietarilor”
Digi24
Ce acuzații le aduc Statele Unite lui Maduro și soției sale. „Vor înfrunta întreaga furie a justiției americane””
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
6 orașe „pierdute” pe care arheologii nu le-au găsit niciodată
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Daniel Kahneman și teoria deciziilor: cum ne influențează mintea în alegeri