Prima pagină » Știri politice » Votul în Copenhaga, prin ochii unui român: „O singură secție de votare și trei ștampile. Nu au putut vota toți de la coadă”

Votul în Copenhaga, prin ochii unui român: „O singură secție de votare și trei ștampile. Nu au putut vota toți de la coadă”

Imaginile cu cozi uriașe din mai multe capitale europene unde duminică românii au ieșit în număr record la vot s-au viralizat repede pe rețelele de socializare.

La Copenhaga, în Danemarca, românii care au mers duminică la vot au avut de așteptat trei ore la coadă pentru a-și putea exercita dreptul la vot. „Am votat în Copenhaga, la ambasada României, dar am stat trei ore. Au fost foarte mulți oameni, o singură secție și doar trei ștampile. Nu au putut vota toți cei de la coadă”, a declarat pentru gândul Raj Teodorescu, un român care locuiește de 10 ani în Copenhaga.

El spune că se va duce să voteze și în turul al doilea. „Sper să mai înființeze o secție de vot, pentru că sunt mulți studenți care nu se pot deplasa 400-500 de kilometri, din motive financiare”, a mai spus Raj Teodorescu, care a adăugat că „și cei din ambasadă ar fi vrut să mai existe una sau două secții de votare”.

„Românii din străinătate vor schimbarea, să se poată întoarce acasă. Vrem să venim acasă, dar să găsim lucruri bune, ca să putem face lucruri bune”, a încheiat el.

Românii din Danemarca au avut duminică la dispoziție două secții de votare la primul tur al alegerilor electorale prezidențiale, una în Copenhaga și una în Ikast.

Românii din străinătate au ieșit, duminică, în număr record la vot, dar imaginile care vor rămâne de la scrutinul din 2 noiembrie sunt cele ale cozilor uriașe în mai multe capitale europene, ale protestelor pentru dreptul de a alege și al închiderii porților în fața celor care nu au mai putut vota. Chișinău, Paris sau Londra sunt doar câteva dintrele capitalele unde cozile s-au format la puțin timp după deschiderea urnelor, la 7:00, ora locală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce efect are plictiseala asupra COPIILOR. Detaliul ignorat de părinți: Mare grijă!
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Patronii au anunțat ce se va întâmpla în următoarele TREI luni. Ce ne așteaptă, de fapt, la începutul lui 2026
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
DESCOPERĂ.ro, site-ul pasionaților de Știință și Tehnologie din România!