Prima pagină » Sănătate » De ce nu slăbim? Mihaela Bilic: Greșelile care ne „sabotează” efortul

De ce nu slăbim? Mihaela Bilic: Greșelile care ne „sabotează” efortul

De ce nu slăbim? Mihaela Bilic: Greșelile care ne „sabotează” efortul

De ce nu slăbim? Mihaela Bilic vorbește despre greșelile care ne „sabotează” munca.

De ce nu slăbim?

Primul lucru de evitat ar fi restricțiile excesive și definitive, avertizează cunoscutul medic nutriționist Mihaela Bilic, potrivit stirileprotv.ro. Când demonizăm anumite mâncăruri preferate, frustrarea devine și mai mare și vom cădea „pradă” alimentării compulsive.

Aportul caloric zilnic ar trebui să fie de măcar 1.000 de calorii, chiar dacă slăbim lent, să o facem sigur, explică Mihaela Bilic. Trebuie să permitem consumul minim de grăsimi și carbohidrați, astfel încât efortul să fie tolerabil și de durată.

Interdicțiile rigide sunt și ele contraproductive, putem mânca desertul o dată pe săptămână, nu îl putem interzice pentru totdeauna. Dietele cu ingrediente exotice „pălesc” în fața unor sarmale, iar cuvinte ca „mult” și „puțin” reprezintă, de fapt, o capcană, avertizează nutriționistul.

Astfel, 5 ridichi nu echivalează cu 5 nuci. Trebuie să ținem cont de densitatea calorică. Carne, pește, ouă, toate sunt bune pentru consum, dar feriți-vă însă de mezeluri, brânzeturi, sticksuri sau biscuiți, semințe și migdale. Tot ce este gras are un volum mic, 9 cal / g și nu satură organismul.

Alți „sabotori”: Produsele de ronțăit

Produsele de ronțăit, alimentele procesate și ambalate, toate sunt nocive, dacă le consumăm nestingherit. Nu avem timp și preferăm să luăm masa „pe fugă”, un obicei deloc sănătos.

Gustările dulci sau sărate au un aport caloric uriaș, în medie 450 cal la 100 grame. Putem mânca, de exemplu, la restaurant, carne la grătar cu legume, plus o salată ca dressing.

Coșul de pâine și unt nu se comandă, pentru a evita acumularea de kilograme. Mai mult, unii oameni abandonează dieta pentru a fi „în ton” cu ceilalți, rude, prieteni.

Mai puțin și mai rar din alimentele care îngrașă, aceasta este calea spre a scăpa de kilogramele în plus. Ar fi potrivit să slăbim 5 kg la sfârșitul unui an, decât 10 kg pe care le punem la loc.

În final, Mihaela Bilic ne sfătuiește să avem grijă de corpul nostru, să nu ne interzicem nimic, ci doar să consumăm în cantități moderate.

Sursa foto: Capturi / Pexels

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Semne că ești epuizat emoțional, nu doar obosit