Prima pagină » Sănătate » Ministerul Sănătății va acorda 63 de milioane de lei pentru proiectarea Spitalului Regional Iași

Ministerul Sănătății va acorda 63 de milioane de lei pentru proiectarea Spitalului Regional Iași

Ministerul Sănătății va acorda 63 de milioane de lei pentru proiectarea Spitalului Regional Iași
Ministerul Sănătății a demarat o procedură de achiziție de 63 de milioane de lei pentru elaborarea proiectului tehnic și asistența tehnică aferente proiectului Spitalului Regional Iași. Contractul de achiziție este stabilit pe o perioadă de 132 de luni și este finanțat din fonduri bugetare.

Potrivit procedurii de achiziție listată pe Site-ul de Achiziții Publice (SEAP), activitățile contractului de servicii se referă la elaborarea Documentației de proiectare, în principal faza proiect tehnic de execuție și a detaliilor de execuție pentru construirea unui Spital Regional de Urgență în municipiul Iași, județul Iași și acordarea de asistență tehnică.

Activitățile pe care consultantul le va realiza vor include elaborarea proiectului tehnic de execuție și a detaliilor de execuție, precum și pregătirea tuturor documentelor care urmează a fi depuse la toate autoritățile competente și obținerea tuturor avizelor și aprobărilor necesare menționate în Certificatul de Urbanism pus la dispoziție de către autoritatea contractantă.

De asemeena, consultantul va asigura acordarea de asistență tehnică pe toata durata de derulare a lucrărilor și până la recepția finala a lucrărilor, inclusiv prin participarea în cadrul etapelor determinante de execuție a lucrărilor în conformitate cu prevederile legale in vigoare și a cerințelor autorității contractante.

Totodată, acesta va elabora programul de urmărire a comportării lucrării în timp va participa la elaborarea cărții tehnice a construcție, va pregăti documentele necesare pentru aprobarea investiției conform Legii 500/2002 cu modificările și completările ulterioare și se va deplasa la sediul autorității contractante sau șantierul construcției ori de câte ori contextul o impune sau dacă primește o solicitare în acest sens de la autoritatea contractantă.

Valoarea totală estimată pentru achiziția serviciilor de proiectare și asistență tehnică aferente proiectului este de 63.829.354 de lei.

Potrivit SEAP, contractul este realizat pe o perioadă de 132 de luni și este finanțat din fonduri bugetare, intenția de participare la procedura de achiziție fiind listată pe 6 Decembrie 2019.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO