Prima pagină » Social » Efectele dezastruoase ale crizei sanitare asupra populației din România. Crește mortalitatea la copiii mici!

Efectele dezastruoase ale crizei sanitare asupra populației din România. Crește mortalitatea la copiii mici!

Efectele dezastruoase ale crizei sanitare asupra populației din România. Crește mortalitatea la copiii mici!
Coronavirus: O localitate din județul Dolj a ajuns la o rată de infectare de aproape 15/1000 de locuitori / Foto: Mediafax
Efectele crizei sanitare asupra fenomenelor demografice sunt destul vizibile, în cazul deceselor, în special în lunile aprilie, iunie, iulie, august şi septembrie 2020, când s-au înregistrat creșteri față de aceleași luni din 2019, arată Institutul Național de Statistică într-un comunicat transmis marți.

În luna septembrie 2020 numărul naşterilor înregistrate a crescut față de luna septembrie 2019 şi faţă de luna precedentă. Comparativ cu un an în urmă, faţă de luna septembrie 2019, în luna septembrie 2020 numărul deceselor şi numărul deceselor copiilor sub un an înregistrate au crescut. Totodată, a scăzut și numărul căsătoriilor înregistrate, potrivit INS.

104 copii sub un an au decedat în septembrie

În luna septembrie 2020 s-au născut 18.036 copii, cu 1.232 mai mulţi decât în luna august 2020.

Au fost 21.973 de decese, cu 1.196 mai puţine decât în august 2020. Numărul deceselor copiilor cu vârstă sub 1 an, înregistrate în luna septembrie 2020, a fost de 104 copii, cifră mai mare cu 16 față de luna anterioară.

Comparația cu luna precedentă este afectată de faptul că înregistrările statistice ale fenomenelor demografice înregistrează un decalaj de la o lună la alta, din cauza faptului că există fenomene demografice produse în ultimele 4-5 zile ale lunii curente, care se înregistrează preponderent în luna următoare. De asemenea, fenomenul de mortalitate înregistrează o evoluție sezonieră, fiind mai accentuat în lunile de iarnă și înregistrând cele mai mici valori în lunile iulie, august, septembrie, precizează INS.

În luna septembrie 2020, aproape două treimi din totalul numărului de decese s-au înregistrat pentru persoanele cu vârstă de cel puţin 70 ani. Astfel, au fost 9039 decese, reprezentând 41,1% din total, s-au înregistrat la grupele de vârstă 80 ani şi peste.

Firesc, la polul opus, cele mai puţine decese au fost înregistrate la grupele de vârstă 5-19 ani (64 decese), 20-29 ani (104 decese) și 0-4 ani (131 decese).

SURSĂ: INS

Numărul divorților a crescut

În luna septembrie 2020, s-au oficiat 12.471 căsătorii, cu 2.458 mai puţine decât în luna august 2020.

În schimb, a crescut numărul divorţurilor pronunţate prin hotărâri judecătoreşti, ajungând la 2.371 în septembrie 2020, cu 418 mai multe decât în august 2020.

Sursă: INS

Luna septembrie 2020 faţă de luna septembrie 2019

În septembrie 2020 s-au născut cu 1.749 mai mulți copii decât în luna similară din 2019.

Numărul persoanelor care au decedat în luna septembrie 2020 a fost cu 2991 mai mare faţă de luna septembrie 2019.

Sporul natural negativ s-a accentuat în luna septembrie 2020 faţă de cel din luna septembrie 2019 (-3937 persoane în luna septembrie 2020, față de -2695 persoane în luna septembrie 2019).

Numărul copiilor cu vârsta sub un an care au decedat a fost cu 13 mai mare în luna septembrie 2020, decât cel înregistrat în luna septembrie 2019.

În ceea ce privește căsătoriile, în luna septembrie 2020, au fost cu 3.099 mai puține decât cele înregistrate în aceeaşi lună din anul precedent. Totodată, s-au pronunțat cu 95 de divorţuri mai puţine decât în septembrie 2019.

„Efectele crizei sanitare asupra fenomenelor demografice sunt vizibile, în cazul deceselor, în special în lunile aprilie, iunie, iulie, august şi septembrie 2020, când s-au înregistrat creșteri față de lunile aprilie, iunie, iulie, august şi septembrie 2019, al căsătoriilor care, începând cu luna martie, au înregistrat scăderi ale numărului de evenimente faţă de luna corespunzătoare din 2019. Numărul nașterilor a scăzut în fiecare lună față de aceeași perioadă din anul precedent, excepţie făcând lunile august şi septembrie când s-a înregistrat un număr mai mare de născuţi-vii faţă de anul precedent”, potrivit INS.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Download our new free desktop app
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Ajunsă în România, Maria dă de pământ cu Tamaș. A spus adevărul: ce i-a făcut Gabi la Survivor + ce s-a întâmplat în ultima noapte
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
Artificiul din noua lege a salarizării: coeficienții scad, dar lefurile cresc. Președintele și miniștrii primesc mii de lei în plus
Mediafax
Download our new free desktop app
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Chinezi au adus, în sfârșit, noul rival pentru Renault Clio și Dacia Sandero
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Cel mai comun tip de planetă din galaxie s-ar putea să nu semene deloc cu Pământul