Prima pagină » Social » Primăria Sectorului 1 achită DATORIILE lăsate de fosta administrație. George Tuță: „Nu este ceva opțional”

Primăria Sectorului 1 achită DATORIILE lăsate de fosta administrație. George Tuță: „Nu este ceva opțional”

Oana Zvobodă
Primăria Sectorului 1 achită DATORIILE lăsate de fosta administrație. George Tuță:

Primăria Sectorului 1 achită datoriile lăsate de fosta administrație pentru a debloca situația cu privire la salubrizare. Totodată, vor fi implementate măsuri clare pentru a evita repetarea acestor situații în viitor.

Administrația locală se va asigura de intrarea în legalitate a administrației publice și asigurarea curățeniei în sector. În acest sens, Consiliul Local va analiza și vota un pachet de măsuri care are rolul de a reorganiza activitatea de salubrizare.

Datorii de peste 100 milioane de lei acumulate în anii anteriori

În mandatul 2020-2024, datoria administrației locale a Sectorului 1 către compania de salubritate Romprest era în valoare totală de 134 milioane de lei. Administrația a achitat, sub conducerea fostei primărițe, Clotilde Armand, 60 milioane de lei.

Potrivit datelor furnizate de Primăria Sectorului 1, pentru restul de 73 milioane de lei, administrația locală și compania Romprest au apelat la instanță pentru mediere. Primăria este obligată prin mai multe hotărâri judecătorești să achite această sumă operatorului de salubritate.

„Este regretabil faptul că trebuie să plătim datorii făcute de alții”

La această datorie se adaugă penalități de întârziere pentru neplată (din 2021–2022) în valoare de 100 milioane de lei, penalități pe care Primăria Sectorului 1 este obligată să le plătească, conform legii.

„Respectarea legii și a deciziilor instanțelor nu reprezintă lucruri negociabile pentru mine și pentru administrația Sectorului 1. Este regretabil faptul că trebuie să plătim datorii făcute de alții în dispreț față de viața și sănătatea cetățenilor, dar și față de banii acestora. Dar nu este ceva opțional.

Singurul lucru pe care îl putem face este să respectăm legea și să ne asigurăm că serviciile oferite de administrație de aici înainte vor fi cele corecte pentru oamenii din Sectorul 1″, a declarat George Tuță, primarul Sectorului 1.

Reformarea sistemului de salubrizare

De la începutul anului 2025, a fost realizată o analiză completă a prestației operatorului de salubritate, a fost introdus un sistem de control asupra serviciului prestat și s-a cerut eficientizarea activităților și eliminarea risipei.

„În ultimele luni am lucrat intens la recalibrarea serviciilor de salubritate pe principiile pe care eu le consider cele mai importante: eficientizarea cheltuielilor și obținerea celui mai bun randament cu resursele existente.

Și asta sper că se va resimți în întreg sectorul în următoarele luni și vom putea în final să reintrăm în normalitatea pe care oamenii o merită și o așteaptă de la noi. Curățenia în Sectorul 1 trebuie să însemne și curățenie în modul de cheltuire a banului public”, spune primarul Sectorului 1.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Șeful Cancelariei Prim-Ministrului anunță reduceri de personal de 40%: „Am încredere că toți cei care sunt profesioniști vor rămâne”

Cum vrea ministrul Sănătății să vindece „boala” din sănătatea românească. Rogobete cere REFORME fără cosmetizări: „Doare, deranjează, zguduie”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
UDMR îi întoarce spatele lui Tomac privind noul Guvern: „NU AVEM argumente suficiente să votăm un guvern din care nu facem parte”
Digi24
Primele declarații ale șoferului de TIR lovit de polițiștii locali din Constanța
Cancan.ro
BREAKING | Liderii clanului Duduianu, săltați de mascați! Ce acuzații grave li se aduc
Prosport.ro
FOTO. Kim Kardashian, apariție fără inhibiții la Monaco. Și-a arătat bustul generos după ce a venit direct de pe iaht la Marele Premiu de Formula 1
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
Mediafax
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Click
Cât costă cel mai scump apartament din Elveția. Locuința are acces privat la lac
Digi24
VIDEO. Un cetățean moldovean îi cere lui Putin, într-un clip viral pe viral pe TikTok, să invadeze Chișinăul
Cancan.ro
E cod roșu de averse torențiale și grindină. Zonele afectate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Mesajul SFÂȘIETOR al soției lui Alexandru Neacșu, medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca: „Atât te mai rog”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Descopera.ro
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Descopera.ro
Un factor trecut cu vederea influențează cât de bine dormi. Iată cum îl poți regla!