Prima pagină » Sport » Canotorii au ajuns la Plovdiv, pentru „EUROPENE”. Maria Lehaci, campioană olimpică la Paris: „Prima cursă e de recunoaștere. Din a doua începe lupta”

Canotorii au ajuns la Plovdiv, pentru „EUROPENE”. Maria Lehaci, campioană olimpică la Paris: „Prima cursă e de recunoaștere. Din a doua începe lupta”

Canotorii au ajuns la Plovdiv, pentru „EUROPENE”. Maria Lehaci, campioană olimpică la Paris: „Prima cursă e de recunoaștere. Din a doua începe lupta”

Aproape opt ore a durat drumul făcut de canotorii din loturile naționale până la Plovdiv, orașul din Bulgarua care în acest an va găzdui Campionatele Europene de canotaj.

Un drum făcut cu autocarul, în care au existat și câteva opriri până la destinație.

Lehaci: „Sunt valuri destul de mari”

Maria Lehaci, campioană olimpică la Paris, a oferit pentru ProSport primele impresii  de la Plovdiv.

„Am ajuns în Plovdiv în jurul orei 14. După ce ne-am dus bagajele în camere, am mers să montăm bărcile, după care am făcut o primă ieșire pe apă. Chiar dacă am plecat de-acasă cu haine destul de groase, aici putem sta în tricou.

Nu a plouat până acum, dar vântul este puternic. Sunt valuri destul de mari care se formează dinspre dreapta lacului”, a precizat Maria Lehaci pentru  ProSport.

Va trage doar în barca de patru rame. Fără dublaj

Dacă la Jocurile Olimpice de la Paris  Maria a  concurat în barca de patru rame, dublând în cea de opt plus unu, echipaj cu care a devenit și campioană olimpică, de astă dată, la „europenele” de la Plovdiv, va trage doar în barca de patru rame.

„Va fi o competiție interesantă. Majoritatea echipajelor cu care vom concura vin cu o componență nouă față de ce știam noi. Joi (n.r. – 29 mai) va începe concursul. Noi avem însă o vorbă. Prima cursă este de recunoaștere. Abia din a doua va începe adevărata  bătălie.

Nu punem presiunea pe obținerea de medalii. Vrem să vedem unde suntem ca și nivel de pregătire. Dacă vom scoate timpii pe care i-am scos și acasă, sunt sigură că vor veni și medaliile”, a mai declarat, încrezătoare, Maria Lehaci.

Elisabeta Lipă nu pune presiune pe medalii

Înainte de plecarea din țară, Elisabeta Lipă, președintele Federației Române de Canotaj  declara jurnaliștilor că acest „european” reprezintă o competiție unde nu este interesată de câte medalii ar putea cuceri sportivii noștri.

„Este prima competiție importantă la care nu mă interrsează medaliile în mod special. Sunt multe schimbări, noutăți, în cadrul echipajelor noastre și vreau să vedem unde ne situăm ca și nivel de pregătire în raport cu celelalte țări”, declara Lipă.

CITEȘTE ȘI:

FR Canotaj, prima REACȚIE după plecarea lui Antonio Colamonici! Acuzații grave pentru italian

Fiica MARILOR campioni Dorin și Angela Alupei se destăinuie: „Nu mi s-au deschis niciodată drumurile larg”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ȘOC! Băsescu, atac la Miruță după incidentele cu drone: Ministrul Apărării să nu se mai bage
Digi24
Circa 1.000 de drone cu inteligență artificială urmau să atace aeroporturile din Moscova, fără control uman
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
David Popovici are un desert favorit: „Mamaie, dacă mă auzi, să mă aștepți cu…”
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
Mediafax
ULTIMA ORĂ! CCR a motivat decizia privind „amendamentul Fritz"
Click
Rezultatele necropsiei medicului rezident de 28 de ani care s-a sinucis la Spitalul Universitar. Ce au stabilit legiștii
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Nunta Principesei Elisabeta și o întâmplare neobișnuită cu ambasadorul Olandei