Matei Stoian, la doar 16 ani, e unul dintre tinerii de perspectivă ai fotbalului românesc. Evoluțiile din ultimul timp confirmă ascensiunea acestuia.
Nu e îndrăgostit, ca orice puști de azi, numai de Messi sau Ronaldo, ci de Kevin de Bruyne, fotbalistul tocmai transferat de la Manchester City la Napoli după 10 ani de Premier League.
Vicecampion național la Under 15, deși echipa la care este legitimat, Voința Domnești, aliniază o echipă cu un an mai mică, Matei Stoian se remarcă prin inteligența creativă și capacitatea de efort.
El este deja pe radarul unor academii din Top 20 România însă ar intenționa să facă pasul într-o țară occidentală.
„El e idolul meu, Kevin de Bruyne. Nu pentru că e blond ca mine, e foarte lucid pe teren și dă niște pase extraordinare. De fiecare dată când atinge mingea parcă aduce viață pe gazon.
Îmi place Manchester City, dar eu țin cu FC Barcelona datorită faptului că e o echipă scurtă și joacă foarte repede.
Sper să fac o mutare în străinătate, mi-al dori foarte mult. Deocamdată m-am consultat cu părinții și e bine să mă concentrez pe școală.
Cred că un fotbalist trebuie să aibă minimum 12 clase, să știe o limbă străină. Nu poți să te faci de râs neștiind ce scoți pe gură”, ne-a spus puștiul de 16 ani.
În luna decembrie 2024, fotbalistul legitimat la Voința Domnești, a fost căutat din Bundesliga rezervată echipelor de tineret, e vorba de gruparea Rot-Weiß Oberhausen. Avem o GALERIE FOTO cu tânărul fotbalist pe care o puteți răsfoi!

Fotbalistul belgian Kevin De Bruyne a semnat cu Napoli, ca jucător liber de contract, după despărțirea de echipa engleză Manchester City acum fix o lună.
Belgianul va avea o retribuție de 6 milioane de euro pe sezon în primii doi ani și 5 milioane pe sezon în cel de-al treilea, devenind astfel cel mai bine plătit jucător din lotul lui Antonio Conte.
Presa din sudul Italiei a dezvăluit că belgianul va primi un bonus de aproximativ 10 milioane de euro cu ocazia acestei mutări incredibile pe piața transferurilor.
De Bruyne, care a împlinit 34 de ani pe 28 iunie, s-a alăturat echipei napolitane, după 10 sezoane petrecute la Manchester City, cu care a câștigat șase titluri în Premier League, două Cupe ale Angliei, precum și trofeul Ligii Campionilor (2023).
1. FCV Farul Constanța SA 91.45
2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 89.90
3. ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj 88.76
4. AS FC Universitatea Cluj 88.63
5. ACS Sport Team 88.43
6. FC Voluntari SA 87.49
7. ACS Campionii FC Argeș 87.09
8. FC Rapid 1923 SA 85.66
9. CSA Steaua 84.91
10. SC FC FCSB SA 84.18
11. CS Concordia Chiajna 83.95
12. ACS Petrolul 52 83.92
13. U Craiova 1948 Club Sportiv SA 83.11
14. AFC UTA Arad 82.79
15. ACS FC Bacău 82.58
16. ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 81.92
17. ACS Kids Tâmpa 2015 Brașov 81.56
18. SSU Politehnica Timișoara SA 80.96
19. CS Dinamo București 80.62
20. FC CFR 1907 Cluj SA 80.58