Prima pagină » Sport » Ciprian Marica, necruțător cu tricolorii: „Putea să fie și Mourinho antrenor”

Ciprian Marica, necruțător cu tricolorii: „Putea să fie și Mourinho antrenor”

Ciprian Marica, necruțător cu tricolorii: „Putea să fie și Mourinho antrenor”

Fostul internațional Ciprian Marica n-a avut milă de fotbaliștii pregătiți de Mircea Lucescu.

Reprezentativa României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), de selecţionata Austriei, în etapa a treia a grupei H a calificărilor europene pentru Cupa Mondială din 2026.

Ciprian Marica, necruțător cu tricolorii: „Putea să fie și Mourinho antrenor”

Tricolorii au în acest moment, în preliminariile CM, o victorie şi două înfrângeri.

„Când te lasă adversarul să joci ți se pare că ăștia care au intrat de pe margine au fost excelenți. S-au retras și ne-au lăsat și pe noi să jucăm. Ne-am mai creat și noi ocazii, dar până atunci jucătorii noștri nu apucau să gândească faza.

N-am numărat mai mult de 4-5 pase. 7-0 la șuturi pe poartă în prima repriză. Bancu greșește flagrant la primul gol, uită de adversar.

Am fost depășiți de ritmul jocului, nu ne-au dat timpul să gândim. Iar acest arbitru, un fel de Cojocaru de România, să zic așa. A fluierat orice. Mă așteptam să ne domine Austria. Am încercat un joc de contraatac, deliberat ne-am retras.

Aveam Man, Drăguș în față, jucători cu care să jucăm pe contraatac. Din păcate, eram depășiți de ritmul jocului, nu apucam să jucăm. Putea să fie și Mourinho antrenor, nu poate să schimbe calitatea jucătorilor”, a declarat Ciprian Marica, conform Gsp.

Mircea Lucescu a fost foarte nervos după meci

Întrebat despre viitorul său la națională și schimbările tactice realizate, selecționerul a plecat nervos declarând: „Hai, lăsați-mă în pace cu astea. La revedere!”

  • Avem jucători de calitate, buni, dar sunt ieșiți din formă. Nu joacă la echipele de club, sunt depășiți total de ritmul jocului. Întotdeauna eram în întârziere, permanent surprinși de minge. La noi întotdeauna sare mingea puțin mai încolo, ne trebuie o preluare în plus. Ăștia suntem, alții nu avem. De unde?
    Ciprian Marica

Recomandarea video

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Cu câți bani l-a convins Antena 1 pe Gabi Tamaș să participe la Survivor 2026. Câștigătorul Asia Express și-a dat demisia de la job, pentru a pleca în Dominicană
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Trupul Rodicăi Stănoiu ar urma să fie preluat de familie. Ce arată raportul preliminar privind moartea fostului ministru al Justiției
Cancan.ro
Scenă incredibilă la INML! Iubitul Rodicăi Stănoiu, refuzat categoric de medicii legiști
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Cum poți să-ți dai seama dacă persoana cu care vorbești te ascultă cu adevărat?