Prima pagină » Sport »  David Popovici cere implicarea Statului în sport: „Devine un MIRACOL să faci performanță în România”

 David Popovici cere implicarea Statului în sport: „Devine un MIRACOL să faci performanță în România”

Rene Pârșan
 David Popovici cere implicarea Statului în sport: „Devine un MIRACOL să faci performanță în România”
David Popovici, la Jocurile Olimpice de la Paris / Sursa foto: Prosport

În România a devenit foarte dificil ca un sportiv să facă performanță, reafirmă David Popovici, ținând cont de sălile și echipamentele pe care aceștia le au la dispoziție, vorbind mai în detaliu despre bazinul de înot din Complexul Sportiv „Lia Manoliu”. Devine un miracol să faci performanță sportivă în România. De-asta e nevoie de mai multă implicare din partea statului pentru sport, a punctat campionul olimpic și mondial la podcastul lui Micutzu. Din cauza cheltuielilor, mulți părinți nu-și pot susține copiii să continue performanța, explică el. „Slipul meu de la Paris, o bucată de material, costă 400 de euro!”

Medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Paris, David Popovici consideră că România ar putea avea mai mulți sportivi ce aduc rezultate țării, dacă politicienii ar acorda mai mult interes sportului.

„Dacă eu i-aș aduce într-o vizită sau în vreun cantonament pe adversarii mei sau pe prietenii mei din alte țări, să se antreneze cu mine la «Lia Manoliu», ar zice că îmi bat joc de ei. Ar zice: «Nu, nu, e o glumă, hai du-ne unde te antrenezi». Eu sunt convins că nu m-ar crede.

De aceea eu și prea puțini sportivi suntem în postura asta de campioni și foarte buni la sport, de-asta nu suntem mai mulți. Pentru că noi nu avem o strategie reală pentru sport în România și nu avem un interes atât de mare al politicienilor pentru sport.

Ar trebui să existe, după părerea mea, mult mai mult interes pentru asta. Sunt atâtea chestii care se pot face diferit”, a declarat David Popovici, în MCN podcast, realizat de Cosmin Nedelcu, cunoscut drept Micutzu.

Condițiile jalnice de la Lia Manoliu

Continuând discursul manifest, David Popovici nu s-a ferit să dezvăluie condițiile jalnice în care înotătorii se antrenează la bazinul de lângă Arena Națională, criticând din nou clasa politică responsabilă.

„Eu nu-mi doresc să fiu precaut pentru că nu fac decât să vorbesc despre ce ar trebui să se vorbească. În condițiile în care, la «Lia Manoliu», 3-4 luni pe an, atât timp cât e frig, se pune un balon improvizat peste bazin și toată lumea își tușește plămânii pentru că e mult prea mult clor și nu e un sistem prea bun de ventilație.

Devine un miracol să faci performanță sportivă în România. De-asta e nevoie de mai multă implicare din partea statului pentru sport.

În condițiile în care nu am o sală adecvată în interiorul complexului în care să mă pot antrena, o sală de forță, de pregătire fizică pe uscat. În condițiile în care nu pot primi o astfel de sală, nu contează cine sunt sau ce am realizat, nu e de mirare că ajung oamenii în postura mea atât de rar.

Eu sunt poate un pic norocos pentru că în perioadele în care clorul devine mult prea mult și nu mai poți să stai, merg și mă antrenez la Dinamo, la clubul meu. Alți prieteni de-ai mei, înotători, pleacă în Bulgaria, iau o pauză de la înot sau se descurcă cumva. Nu e normal. Ar trebui să existe variante și vreau să vorbesc despre asta cât mai des.”, a continuat Popovici.

Popovici, cere sprijin pentru viitorii campioni

Campion olimpic și european în 2024, David Popovici a atras atenția asupra costurilor necesare practicării unui sport.

„Slipii ăia cu care înot eu la Jocurile Olimpice sunt 400 de euro. Bucata aia de material. E scump echipamentul. Ai nevoie de deplasări, de cantonamente, de concursuri plătite. De apă încălzită.

Ai nevoie de multe. Eu sunt recunoscător pentru sprijinul pe care îl primesc, dar mi-ar plăcea să primească măcar o fracțiune din sprijinul acesta și cei mici care își doresc să continue cu sportul.

Eu acum îmi pot întreține performanța, dar copilul al cărui părinți pur și simplu nu-și mai permit să-l ducă la înot pentru asta costă mult prea mult, de la abonamentele la înot la toate, nu-l vor mai duce pe copil când împlinește 12, 13 ani. Chiar dacă copilul își dorește, nu mai au ce să facă”, a încheie campionul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Român arestat în Germania pentru TERORISM DE EXTREMĂ DREAPTĂ. Acuzat de planuri pentru „război al terorii”
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Covorul roșu, spaima lui Nicușor Dan! De ce nu-l nimerește: „Nu-s formule matematice!”. Verdictul stiliștilor
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
O companie crede că astronauții ar putea folosi stridii pe post de filtre de apă