Prima pagină » Sport » Echipa feminină de gimnastică a României a ratat, după 48 de ani, calificarea la Jocurile Olimpice

Echipa feminină de gimnastică a României a ratat, după 48 de ani, calificarea la Jocurile Olimpice

Echipa feminină de gimnastică a României a ratat, după 48 de ani, calificarea la Jocurile Olimpice
Echipa feminină de gimnastică artistică a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, duminică, după ce a terminat pe locul 7 la finalul celor patru subdiviziuni ale turneul preolimpic de la Rio, în condițiile în care doar primele patru clasate merg la Olimpiadă.

Doar Coreea de Sud a obținut un punctaj mai mic decât echipa României. Cu 216.569 de puncte, România a fost penultima în turneul de calificare de la Rio, în condițiile în care doar primele patru echipe merg la Jocurile Olimpice. Astfel. Brazilia cu 226.477 de puncte, Germania cu 223.977, Belgia , 221.438 și Franța cu 220.869 de puncte au câștigat biletele pentru competiția ce va începe în august în Brazilia.

Pentru echipa României, antrenată de Lucian Sandu, Adela Popa și Maria Fumea, au evoluat Diana Bulimar, Maria Holbură, Anamaria Ocolișan, Cătălina Ponor, Dora Vulcan și Silvia Zarzu.

Nicolae Forminte, fostul coordonator al lotului feminin de gimnastică a lăsat de înțeles, pe contul său de Facebook, că se aștepta la acest eșec.

„Sunt la fel de trist, ca să nu spun bolnav de supărare. Nu mă întrebați vă rog ce s-a întâmplat sau care sunt cauzele, pentru că durerea cunoscătorului este infinit mai mare, pentru simplul motiv că nu poate urla adevărurile în gura mare. Și asta pentru simplul motiv că nu ar ajuta la nimic. Încă o dată se adeverește proverbul conform căruia nu poți fi profet în propria țară. Vinovăția este colectivă. Nu pot decât să promit că, atât cât va depinde de mine, voi face totul pentru a pune umărul la redresarea gimnasticii” a scris Nicolae Forminte.

Cătălina Ponor a obținut cea mai mare notă dintre gimnastele noastre, 14,600 la bârnă, dar a ratat la sărituri (12,333), iar Diana Bulimar a ratat la paralele (11,733). Ocolișan și Vulcan au luat note mici la paralele (12,866, respectiv 12,800), iar Vulcan și Zarzu, la sol (12,966, respectiv 12,466).

Contraperformanța echipei feminine vine la doar o zi, după ce echipa masculină a ratat, sâmbătă, calificarea la Jocurile Olimpice. Gimnastica artistică este sportul care a adus României cele mai multe medalii la Jocurile Olimpice, 25 de aur, 20 de argint și 26 de bronz.
România avea deja un sportiv calificat individual la JO 2016, Marian Drăgulescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul