Prima pagină » Sport » Elveția – România, LUNI seara ora 21.45! Cine transmite partida la tv. Edi Iordănescu: „Punctele ne duc la Euro 2024 şi nu estetica”

Elveția – România, LUNI seara ora 21.45! Cine transmite partida la tv. Edi Iordănescu: „Punctele ne duc la Euro 2024 şi nu estetica”

Naţionala tricoloră de fotbal va întâlni Elveţia, în deplasare, de la ora 21.45, într-un meci transmis de Prima TV din cadrul preliminariilor Euro 2024.

Meciul va fi comentat de Emil Grădinescu și Costi Mocanu. Echipa națională a României a remizat, vineri seară, în deplasare, scor 0-0, cu selecționata din Kosovo, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

Arbitrul italian Daniele Orsato va conduce la centru meciul Elveţia – România, care se va disputa, luni, la Lucerna, în grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

Orsato va fi ajutat la cele două linii de Ciro Carbone şi Alessandrro Giallatini.

Elveția – România, luni seara ora 21.45! Cine transmite partida la tv și arbitrul desemnat. Edi Iordănescu este preocupat de partida de la Lucerna: „Punctele ne duc la Euro 2024 şi nu estetica”

Pe Orsato l-am mai avut de două ori la centru. Mai întâi în precedenta campanie Euro, la 15.11.2019, România – Suedia 0-2. Iar apoi, la ultimele preliminarii CM, la 11.10.2021, România – Armenia 1-0.

De asemenea, s-a mai intersectat cu fotbalul românesc de 3 ori în cupele europene: 05.12.2012, Manchester United – CFR Cluj 0-1, în grupele Ligii Campionilor; 21.08.2014, Petrolul Ploiești – Dinamo Zagreb 1-3, în play-off-ul Ligii Europa; 16.08.2016, Steaua București – Manchester City 0-5, în play-off-ul Ligii Campionilor.

„Suntem pe un drum, spun eu, bun. O echipă cu spirit, cu atitudine, care s-a sacrificat, care a acceptat lupta. Elveţia are jucători care joacă la cel mai înalt nivel şi care performează, o forţă a Europei, dar asta este şi pentru noi o provocare pentru că trebuie să ne ridicăm şi noi nivelul. Am venit pentru puncte aici.

Echipa a dat semnale foarte bune. Sunt sigur că dacă ar primi şi mai multă încredere nivelul s-ar ridica şi mai repede. Punctele ne duc la European şi nu estetica.

Obiectivul meu este să mergem la Euro şi după această dublă să rămânem pe loc calificabil şi dacă, se poate, să rămânem neînvinși”, a declarat Edi Iordănescu la conferința de presă.

Cum arată clasamentul

  • Clasamentul grupei: 1. Elveţia – 9 puncte, 2. România – 7 puncte, 3. Israel – 4 puncte, 4. Kosovo – 3 puncte, 5. Andorra – 1 punct, 6. Belarus – niciun punct.

În primele două meciuri din grupă, România a învins Andorra în deplasare, scor 2-0, şi Belarus acasă, scor 2-1.

Foto: Facebook / Echipa națională

Recomandarea video

Mediafax
NYT: Care este asul din mâneca Iranului
Digi24
„L-am păcălit pe Putin”: Povestea guvernatorului care a dat peste cap planurile Kremlinului într-o regiune îndepărtată a Rusiei
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Prosport.ro
Un turist care s-a cazat de mai multe ori la hotelul Simonei Halep a lăsat un mesaj pentru personal: „Ne simțim întotdeauna așa”
Adevarul
SURSE Bolojan numește tehnocrați în locul miniștrilor PSD. Decapitează prefecții, secretarii de stat și toți șefii PSD
Mediafax
Propunerea șefului AIE pentru a reduce dependența de Strâmtoarea Ormuz
Click
Cum se descurcă Andreea Antonescu în America. Dezvăluiri emoționante despre viața de mamă singură
Digi24
Războiul lui Donald Trump cu papa Leon, prin ochii catolicilor MAGA: „Este bine pentru biserică și este bine pentru democrație”
Cancan.ro
Ce le spunea Codruța Filip colegilor de la Desafio despre Valentin Sanfira, înainte de divorț. S-a aflat TOT!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Delia la începutul carierei sale în muzică! Transformarea prin care a trecut artista este uimitoare. Se poza numai în ipostaze sexy
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Fotoreportaj din China: Mașinile pe care Europa nu le vede și de ce piața auto de acolo surprinde total
Descopera.ro
De ce pâinea îngrașă chiar și când nu o mâncăm în exces?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Musca digitală. Cât de aproape suntem de simularea unui creier?