Prima pagină » Sport » FCSB a învins Borcea în Cupa României! De ce temeau jucătorii lui Elias Charalambous. „Am terminat meciul fără accidentări”

FCSB a învins Borcea în Cupa României! De ce temeau jucătorii lui Elias Charalambous. „Am terminat meciul fără accidentări”

FCSB a învins în deplasare, 2-1, pe Agricola Borcea, în grupa B a Cupei României. Au marcat Alexandru Burlacu (48), respectiv Marius Ştefănescu (12), Ionuţ Panţîru (41).

Elias Charalambous a trimis în teren un prim 11 alcătuit din jucători care au statut de rezervă de obicei: Udrea – Kiki, M. Popescu, Chircheş, Panţîru – Baba Alhassan, M. Toma, Baeten – L. Phelipe, M. Ştefănescu, D. Popa.

În Grupa B, FCSB conduce cu 6 puncte și e urmată de Metalul Buzău, 4 puncte, Petrolul Ploieşti, 3 puncte, Universitatea Craiova, 3 puncte, Dinamo, 1 punct, şi Agricola Borcea, zero puncte.

FCSB a învins Borcea în Cupa României

Elias Charalambous a declarat după meci, la DigiSport: „Felicitări jucătorilor, care au reușit să câștige meciul. În al doilea rând vreau să mulțumesc oamenilor de aici, din echipă și din comună. Am terminat meciul fără accidentări. A fost o suprafață destul de grea. Este foarte greu să joci astfel de meciuri și mă bucur că nu am avut accidentări. Am luat cele trei puncte și mergem mai departe. Sunt foarte fericit pentru jucătorii tineri. Au mai intrat în repriza a doua și au mai rămas câțiva pe bancă. Sunt fericit că au arătat că avem calitate la jucătorii care vin din academie. E adevărat, în astfel de meciuri se poate întâmpla când nu înscrii al treilea gol să îl primești pe al doilea. Sunt bucuros”. Antrenorul a anunțat și de ce nu a fost în lot portarul Andrei Vlad: „Nu s-a simțit bine astăzi și de asta nu a fost titular. Simplu. Toate meciurile sunt foarte dificile. Mâine ne concentrăm la meciul cu Botoșani. Trebuie să luăm trei puncte”.

„Cu atât mai bine că toată lumea a ieșit sănătoasă de pe teren. O atmosferă foarte frumoasă. Știam că FCSB este iubită peste tot și în seara asta i-am mulțumit și pe spectatorii de aici. (n.r. cum s-au adaptat de la meciurile din cupele europene la cel din cupă) Cred că ne-am adaptat foarte bine. Este o diferență între Europa și aici”, a spus și căpitanul Marius Ștefănescu.

FCSB va juca meciul cu FC Botoșani în etapa viitoare din Superliga, pe 8 decembrie, iar pe 12 decembrie va avea partida cu Hoffenheim, din Europa League.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!