Prima pagină » Sport » FCSB face un nou transfer! Vine un jucător belgian. Cine e Amine Benchaib

FCSB face un nou transfer! Vine un jucător belgian. Cine e Amine Benchaib

Belgianul Amine Benchaib e la București și tratează transferul la FCSB a anunțat Het Niewsblad, citat de publicația belgiană Voetbal Niews.

„Benchaib pare să fie acum aproape de o nouă destinație. Coordonatorul de joc în vârstă de 24 de ani este în acest moment la București!, arată Het Nieuwsblad, iar Voetbal Niews anunță: „Acolo, el și apropiații săi negociază transferul la clubul de top FCSB”.

Mijlocaș ofensiv de picior drept, 24 de ani, Benchaib a jucat în prima parte a sezonului pentru KV Kortrijk, din prima ligă a Belgiei.

FCSB face un nou transfer! Vine un jucător belgian. Cine e Amine Benchaib

Cota sa este de 450.000 de euro, potrivit Transfermarkt. Este sub contract cu belgienii de la KV Kortrijk până în vara lui 2025, deci FCSB va plăti o sumă pentru transfer.

Amine Benchaib a jucat 70 de minute în doar trei meciuri în tricoul echipei din prima ligă și nu a reușit să marcheze niciun gol în sezonul 2022-2023. Mijlocașul a mai evoluat pentru Lokeren și Charlerois, ambele echipe din Belgia.

Amine Benchaib este mijlocaş central, dar poate juca şi pe benzi. Are 1.81 metri înălţime şi e dreptaci.

Ar fi al doilea transfer al FCSB în această iarnă, după cel al lui Deian Sorescu, jucător ce a venit de la Rakow. „Nu m-am gândit că aș putea face schimbarea asta în cantonament, dar mă bucur că am reușit să vin la o echipă mare, cu o istorie foarte bogată. Sper să facem o treabă frumoasă împreună. Pe plan personal vreau să am continuitate, așa cum am avut în ultima parte în campionatul Poloniei, în care am avut evoluții bune. În ceea ce privește echipa, vreau să ne atingem obiectivul și să luptăm acolo sus. Dar nu vreau să vorbesc acum pentru că este drum lung, mai sunt multe etape până la terminarea campionatului regular. Sper să fiu la fel de bine primit de fani așa cum am fost de colegi. Vreau să fiu judecat după evoluții, nu după echipa la care am fost (n.r. Dinamo). Sunt un jucător profesionist și îmi fac treaba la orice echipă voi fi”, a spus Deian Sorescu după ce a semnat cu FCSB.

Recomandarea video

Mediafax
Când ospățul duce la spital. Medic chirurg: „Colecistul primește rapid nota de plată. Credeți-mă pe cuvânt, va durea tare”
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Premiu uriaș la loterie de Crăciun. Biletul câștigător, în valoare de 1,8 miliarde de dolari, a costat 2 dolari
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Telescopul SPHEREx a finalizat prima hartă cosmică a întregului cer