Prima pagină » Sport » Ion Țiriac, îngrijorat de situația în care se află sportul românesc. „Dacă nu o luăm de la capăt, în 20 de ani dispărem de tot”

Ion Țiriac, îngrijorat de situația în care se află sportul românesc. „Dacă nu o luăm de la capăt, în 20 de ani dispărem de tot”

Ion Țiriac, îngrijorat de situația în care se află sportul românesc.
Într-un interviu acordat pentru Dolce Sport, Ion Țiriac a criticat din nou situația în care se află sportul românesc.

Într-un interviu acordat pentru Dolce Sport, Ion Țiriac a criticat din nou situația în care se află sportul românesc. Fostul tenismen a arătat că, în opnia sa, politicienii ar trebui să trateze cu mai multă seriozitate aceste probleme.

„A venit timpul ca politicul să-și dea seama că sportul este o activitate socială. Dacă nu o luăm de la capăt, în 20 de ani dispărem de tot”, a comentat Țiriac. „Dacă nu semănăm nimic, nu o să mai avem ce să culegem. Olimpiada de la Rio? Să spercăm că facem o treabă decentă, dar eu nu am mari speranțe”, a adăugat el.

Omul de afaceri a subliniat în mod special dificultățile întâmpinate de gimnaștii români, comparând dituația din țara noastră cu cea din America.

„Din 200 de sportivi legitimați la gimnastică, dacă noi aducem două medalii de la Londra suntem împărați. Nadia (Nadia Comâneci, n. red) mi-a dat un telefon, m-a anunțat că numai ea are 1500 de copii la un concurs din America. Cât o s-o mai ținem așa?”, a comentat Ion Țiriac.

Declarațiile acestuia vin la scurt timp după ce a afirmat că este dispus să doneze 100 de milioane de dolari pentru înființarea unei fundații a sportului românesc.

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman