Prima pagină » Sport » Ionuț Lupescu, avertisment pentru „tricolori”: „Ne calificăm la EURO 2024, dar jocul nu este strălucit și băieţii știu chestia asta”

Ionuț Lupescu, avertisment pentru „tricolori”: „Ne calificăm la EURO 2024, dar jocul nu este strălucit și băieţii știu chestia asta”

Ionuţ Lupescu a fost prezentat ca oficial al CS Dinamo și la conferința de presă a vorbit și despre șansele de calificare ale echipei naționale la EURO 2024.

Fostul internațional e sigur că „tricolorii” vor ajunge la turneul final, dar jocul îl îngrijorează.

România e pe primul loc în Grupa I a preliminariilor EURO 2024, cu 16 puncte din opt meciuri, cu 1 mai mult decât Elveţia şi cinci față de Israel care au mai puţine meciuri jucate.

Ionuț Lupescu, avertisment pentru „tricolori”: „Ne calificăm la EURO 2024, dar jocul nu este strălucit și băieţii știu chestia asta”

România mai are de jucat două meciuri, cu Israel în deplasare şi Elveţia pe teren propriu în preliminarii.

Ocupantele primelor două locuri se califică la EURO 2024.

„Sunt sigur că ne vom califica la EURO, am spus-o de la începutul campaniei. Cred cu tărie că ne vom califica şi acum, pentru că multe lucruri au fost în favoarea noastră. Grupa din punct de vedere valoric este, după cum s-a văzut, destul de slăbuţă faţă de celelalte. Avem punctele necesare, chiar dacă jocul nu este strălucit. Ştiu şi băieţii chestia asta, dar important e să ai punctele. Sper ca în ultimele două meciuri să luăm punctul necesar sau să obţinem victoria necesară” a spus Ionuț Lupescu,

E important e ca naţionala să îşi îmbunătăţească jocul la EURO. Pentru că te califici la Campionatul European, federaţia primeşte nişte bani, dar trebuie să şi demonstrezi, să arăţi acolo alt fotbal. Pentru că după aceea se poate întoarce roata, să te întorci cu o imagine şi mai şifonată. Cel mai bun exemplu este naţionala de rugby la Cupa Mondială. Eu sper să nu se întâmple acest lucru – Ionuț Lupescu

Ionuț Lupescu se va ocupa de dezvoltarea Academiei CS Dinamo: „Clubul Sportiv Dinamo va avea un stadion nou, în 2-3 ani. Dar acest lucru nu este ajuns, trebuie ca și Centrul de copii și juniori să țină pasul cu modernizarea complexului, să crească odată cu stadionul. Scopul meu este să fac o analiză, pe care să o prezint până la finele anului, pe un proiect național al unei academii”.

foto: Facebook CS Dinamo

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?