Prima pagină » Sport » Jucătorii naționalei au pierdut o primă de 500.000 de euro

Jucătorii naționalei au pierdut o primă de 500.000 de euro

Jucătorii naționalei au pierdut o primă de 500.000 de euro
Președintele FRF Mircea Sandu a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că jucătorii echipei naționale au pierdut o primă de jumătate de milion de euro pentru că nu au obținut șase puncte în meciurile cu Ungaria și Turcia, din preliminariile CM-2014.

Președintele FRF Mircea Sandu a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că jucătorii echipei naționale au pierdut o primă de jumătate de milion de euro pentru că nu au obținut șase puncte în meciurile cu Ungaria și Turcia, din preliminariile CM-2014.

Sandu a precizat faptul că analizează posibilitatea ca în cazul în care echipa națională a României se califică la turneul final al Campionatului Mondial jucătorii să primească jumătate din suma pe care FRF o va încasa de la FIFA: „Am avut o discuție cu jucătorii și le-am oferit pentru a stimula accederea la baraj 250.000 de euro. Răspunsul lor a fost că vor 500.000 de euro la șase puncte cu Ungaria și Turcia și 400.000 de euro la patru puncte din aceste două meciuri. Dar ei nu au luat decât 3 puncte, deci s-a șters. Apoi au spus în scrisoarea lor că nu îi interesează bonus pentru calificarea la turneul final, ci ceea ce se va da din suma care vine de la FIFA. Deci au pierdut jumătate de milion. Dar beneficiază de celelalte drepturi. Analizăm acum propunerea lor, ca 50 la sută din ce vine de la FIFA să fie curat, numai pentru jucători. Pentru că în 50 la sută intrau și antrenorii, medicul și așa mai departe”.

Președintele federației consideră că suma pe care selecționerul Victor Pițurcă o va primi drept bonus pentru o eventuală calificare la CM nu este una foarte mare. „Pițurcă are în contract primă de calificare. Toți ceilalți, în afară de jucători, au în contract. Nu mai știu cât are Pițurcă bonus. Cred că i-am dat bonus de calificare jumătate de milion de euro. Cred că se apropie de jumătate de milion. Și nici nu e foarte mult dacă se califică. Față de celelalte echipe… Păi Capello avea opt milioane la ruși. La noi salariile sunt mai subțiri, așa. Până la urmă, cu bonusurile plătești performanța. Și ar fi o mare performanță dacă România se va califica”, a mai spus Sandu.

România întâlnește Grecia în barajul de calificare la Cupa Mondială din 2014, meciul tur urmând să aibă loc în 15 noiembrie la Pireu, iar returul în 19 noiembrie, la București.

Recomandarea video

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Prima imagine cu incendiul din Elveția: Cum a luat foc tavanul clubului din stațiunea Crans-Montana. Ce s-a întâmplat la scurt timp după ce tânăra s-a urcat pe un petrecăreț
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Dan Petrescu, surprins singur București, soția Adriana petrece în Dubai! Cu cine a fost văzută
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este penitenţa?