Prima pagină » Sport » Messi și 80 la sută dintre vedetele Argentinei, obligate prin contract să vină la București

Messi și 80 la sută dintre vedetele Argentinei, obligate prin contract să vină la București

Messi și 80 la sută dintre vedetele Argentinei, obligate prin contract să vină la București
Federația Română de Fotbal (FRF) anunță că a semnat un nou contract privind condițiile de disputare a meciului amical România - Argentina, în care se prevede că oaspeții trebuie să vină la București cu Lionel Messi și cu 80 la sută dintre vedetele care au evoluat în preminariile Cupei Mondiale.

Federația Română de Fotbal (FRF) anunță că a semnat un nou contract privind condițiile de disputare a meciului amical România – Argentina, în care se prevede că oaspeții trebuie să vină la București cu Lionel Messi și cu 80 la sută dintre vedetele care au evoluat în preminariile Cupei Mondiale.

„Cu puțin timp înaintea Sărbătorii Crăciunului a fost semnat noul contract, care stabilește condițiile de disputare a jocului amical dintre echipele naționale A ale României și Argentinei. Meciul va avea loc în ziua de 5 martie 2014, pe Arena Națională din București, ora de start urmând să fie stabilită de comun acord cu deținătorul drepturilor de transmisie TV a jocului. Conform contractului, printre altele, în «11»-le de start al naționalei «pumelor» vor trebui să se afle (exceptând cazuri de forță majoră) Lionel Messi și minim 80 la sută dintre fotbaliștii care au luat parte la partidele ce au fost jucate de Argentina, în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale FIFA 2014, în sezonul competițional 2012-2013”, se arată în comunicatul postat, marți, pe site-ul FRF.

Prima reprezentativă a României trebuia să întâlnească selecționata Argentinei la 10 august 2011, într-o partică amicală organizată pentru inaugurarea Arenei Naționale. Amicalul a fost însă anulat de Federația Argentiniană de Fotbal, care a promis ulterior că va fi de acord cu reprogramarea partidei.

România a ratat calificarea la CM din Brazilia, în urma barajului cu Grecia, în timp ce Argentina, locul 3 în clasamentul FIFA/Coca-Cola, a câștigat grupa sud-americană a preliminariilor și este una dintre favoritele la câștigarea trofeului.

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri