Prima pagină » Sport » Neymar acuzat de evaziune fiscală. Ce bunuri i-au sechestrat anchetatorii

Neymar acuzat de evaziune fiscală. Ce bunuri i-au sechestrat anchetatorii

Neymar acuzat de evaziune fiscală. Ce bunuri i-au sechestrat anchetatorii
Un tribunal federal din Sao Paulo (Brazilia) a pus sub sechestru asigurator, marți, bunuri în valoare de 50 de milioane de dolari care aparțin fotbalistului Neymar, legitimat la FC Barcelona, anunță BBC.

Printre bunurile sechestrate de autorități se numără un yacht, un avion, mai multe proprietăți și trei companii care aparțin familiei fotbalistului. Neymar este acuzat de săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală, în perioada 2011-2013, când era legitimat la FC Santos (Brazilia), și se află sub investigație. Fotbalistul în vârstă de 24 de ani a negat toate acuzațiile.

Procurorii susțin că Neymar a înființat companii ca un paravan pentru a plăti taxe mai mici la stat. Anchetatorii îi solicită lui Neymar să plătească despăgubiri în valoare de 16 milioane de dolari, drept taxe nedeclarate. Bunurile lui Neymar au fost puse sub sechestru pentru a asigura plata acestor despăgubiri, plus eventuale amenzi.

Iagaro Jung Martins, un auditor al agenției fiscale federale din Brazilia, a declarat, pentru The Associated Press, că Neymar ar putea să facă apel împotriva deciziei și este puțin probabil să riște închisoare. „Dacă plătește suma datorată, dosarul va fi închis. Legislația noastră nu este foarte dură.”, a precizat auditorul brazilian, potrivit BBC.

Recomandarea video

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Cum încearcă presa rusă să creeze tensiuni între București și Kiev cu o minciună despre participarea lui Zelenski la B9
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror