Prima pagină » Sport » Planurile lui Negoiță: În doi-trei ani vom putea să ne luptăm la titlu

Planurile lui Negoiță: În doi-trei ani vom putea să ne luptăm la titlu

Planurile lui Negoiță: În doi-trei ani vom putea să ne luptăm la titlu
Acționarul FC Dinamo, Ionuț Negoiță, apreciază drept corect locul patru în clasamentul Ligii I ca obiectiv în actualul sezon pentru echipa pregătită de Flavius Stoican, considerând că abia peste doi-trei ani formația sa se poate lupta cu șanse reale la titlul de campioană.

Acționarul FC Dinamo, Ionuț Negoiță, apreciază drept corect locul patru în clasamentul Ligii I ca obiectiv în actualul sezon pentru echipa pregătită de Flavius Stoican, considerând că abia peste doi-trei ani formația sa se poate lupta cu șanse reale la titlul de campioană.

„Dinamo este încă într-o situație complicată, va dura mult până voi reuși să o scot la lumină. Arată într-un fel de necrezut. E foarte mult de lucru și pe partea de societate, dar și la echipă. Am avut victorii, ne bucurăm pentru asta, dar să avem pretenții de titlu ar fi cam mult. Unde suntem acum e o poziție corectă (n.r. – locul 5). Locul patru pentru final de sezon e un obiectiv corect. Dar ne trebuie doi-trei ani să ne luptăm la titlu cu șanse reale”, a declarat Negoiță la Sport.ro.

Oficialul dinamovist a nominalizat favorita sa în lupta pentru titlul de campioană din acest sezon: „Eu țin cu Astra. Am și o rațiune. Dintre cluburile care se bat anul acesta la titlu sunt câteva care sunt ajutate financiar de stat, ceea ce nu este fair-play, și altele care sunt avantajate din alte puncte de vedere. La Astra se muncește de mai mulți ani la acest proiect, sunt bani privați sută la sută și merită să câștige titlul anul acesta”.

Ionuț Negoiță consideră că în cazul unei negocieri directe a vânzării drepturilor de televizare a meciurilor din Liga I, Steaua și Dinamo ar fi avantajate datorită audiențelor mari. „Nu s-a pus problema ca Dinamo să solicite negocierea directă a drepturilor de televizare a meciurilor. Nu ne-am gândit și nici nu știu dacă se poate. Într-adevăr, poate Steaua și Dinamo ar fi avantajate de negocierea directă. Sunt echipe cu mulți suporteri și audiențele sunt mult mai mari decât în cazul altor echipe”, a spus acționarul dinamovist.

Referitor la intenția CS Dinamo de a crea o școală de fotbal pentru copii, Negoiță consideră că este binevenită: „Poate oricine să facă o școală de fotbal pentru copii. Nu am nicio problemă, noi avem școala noastră, vrem să o dezvoltăm. Cu cât mai multe școli de fotbal, cu atât mai multe șanse pentru copiii talentați”.

Dinamo ocupă la finalul acestui an, după 19 etape, locul cinci în clasamentul Ligii I, în ultimele cinci partide obținând patru victorii și un rezultat de egalitate. Lider este Astra Giurgiu, cu 41 de puncte, în 17 meciuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Finlanda sub asediu și temerile României lui Carol al II-lea