Prima pagină » Sport » Rapid ar putea avea un nou proprietar

Rapid ar putea avea un nou proprietar

Rapid ar putea avea un nou proprietar
Un om de afaceri italian, apropiat fostului manager sportiv al FC Rapid, Renzo Rossi, a semnat o opțiune de cumpărare a pachetului majoritar de acțiuni deținut de Adrian Zamfir la gruparea giuleșteană, au declarat, luni, pentru MEDIAFAX, surse din cadrul clubului alb-vișiniu.

Investitorul a cărui identitate este protejată de o clauză de confidențialitate a avut mai multe întâlniri cu acționarul Adrian Zamfir, în cadrul cărora a negociat detaliile preluării grupării giuleștene. Opțiunea de cumpărare a clubului a fost semnată de cei doi înainte de aflarea soluției Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, lucru care confirmă faptul că omul de afaceri italian era dispus să preia FC Rapid chiar și în Liga a II-a.

Potrivit documentului, investitorul este interesat de preluarea întregului pachet deținut de Zamfir, reprezentând 99,72 la sută din acțiunile clubului.

Sursa citată a explicat că preluarea clubului de către cei patru suporteri rapidiști, anunțată la 31 mai, nu s-a oficializat. În momentul de față, conform Registrului Comerțului, structura acționariatului SC FC Rapid SA, societatea care administrează clubul giuleștean, este următoarea: Adrian Zamfir – 99,72 la sută, Asociația Fotbal Club Rapid – 0,25 la sută și Jean Valvis – 0,003 la sută.

Acționarul majoritar al FC Rapid, Adrian Zamfir, a demisionat la 19 mai din funcția de administrator special și din cea de președinte al Consiliului de Administrație al clubului, la solicitarea conducerii tehnice și a jucătorilor.

Zamfir, care a preluat gratis gruparea FC Rapid la 8 iulie 2013 de la George Copos, a avut în ultimele șase luni mai multe tentative de a ceda pachetul de acțiuni al clubului giuleștean, însă toate au eșuat.

Gruparea FC Rapid a câștigat, luni, la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, litigiul cu Federația Română de Fotbal, forul de la Lausanne acordând licența clubului giuleștean pentru ediția 2014-2015 a Ligii I. De asemenea, FRF a fost obligată de TAS la plata unor despăgubiri către FC Rapid în valoare de 12.000 de franci elvețieni, reprezentând taxe de judecată.

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Nicolae Kalinderu, medicul român de care puţini ştiu, a fost extrem de apreciat peste hotarele ţării