Prima pagină » Sport » Ce spune Dan Șucu după SCANDALUL de la Rapid? „Constituim un grup unit, nu infracțional”

Ce spune Dan Șucu după SCANDALUL de la Rapid? „Constituim un grup unit, nu infracțional”

Ce spune Dan Șucu după SCANDALUL de la Rapid?

Dan Șucu, finanțatorul celor de Rapid, s-a exprimat și el vizavi de cele 17 rețineri de la Rapid, inclusv a președintelui Daniel Niculae.

Preşedintele clubului de fotbal FC Rapid, Daniel Niculae, alături de alte persoane, a fost dus la audieri, joi, într-un dosar privind introducerea de materiale pirotehnice la meciurile de fotbal.

Reacția lui Dan Șucu după scandalul de la Rapid! „Constituim un grup unit, nu infracțional”

Anchetatorii au găsit materiale pirotehnice, arme de foc letale şi arme albe la locuinţele membrilor galeriei Rapidului, în urma percheziţiilor efectuate joi în 19 locaţii din Bucureşti şi judeţele Ilfov, Prahova şi Iaşi.

Daniel Niculae se pare că are calitatea de suspect în dosar, susțin surse judiciare.

„Maica ta, Hristoase! De ce să fie cel mai greu moment de când am intrat în fotbal? Cel mai greu moment pentru mine a fost după ce am luat două autogoluri cu Petrolul. Atunci chiar am rămas nedumerit. Cum aş putea compara ce se întâmplă pe stadionul ăsta cu ce s-a întâmplat pe stadionul Arcul de Triumf acum o săptămână? Cum se pot compara aceste două lucruri? Mie îmi este foarte greu. Este adevărat că este ilegal.

Dacă este ilegal, trebuie să înceteze, dar existența unor torţe în tribună îmi e greu să o văd în clipa de faţă ca un lucru penal sau ca un lucru care trebuie să ducă la pușcărie. Eu am văzut la televizor meciuri unde materialele pirotehnice sunt folosite de n ori mai mult decât aici şi nu sunt incriminate.

În clipa de faţă, da, sunt incriminate legal, şi trebuie să înceteze, indubitabil. Dar că noi putem face asta într-un mod contodent în confruntarea cu propria galerie, am o îndoială că ăsta este modul în care trebuie făcută treaba

Îi aşteptăm pe fanii noştri cu cea mai mare plăcere la meciul cu Farul şi le transmit că sunt în cea mai mare siguranța pe stadionul Giuleşti”, a declarat Şucu.

Aprinderea unor torţe în tribunele stadioanelor reprezintă, în opinia lui Dan Șucu, un fapt mai puţin grav decât bătăile între suporteri, făcând referire la incidentele dintre fanii echipelor Dinamo, UTA Arad şi CSA Steaua.

„A venit cineva care a aruncat cu noroi pe rochia miresei”

„M-am trezit azi dimineaţă cu un telefon de la avocat, penalist, care mi-a spus că preşedintele clubului a plecat la audieri, la o secţie de poliţie. E automat ceva în afara lucrurilor cu care eşti obişnuit zi de zi, dar în fotbal te obişnuieşti cu multe. Acum avem informaţii suplimentare, dar deocamdată am văzut foarte puţin din toate datele care sunt în dosar. Am văzut doar partea care avea legătură cu Daniel cât de cât.

Ca să vorbim ca principiu, respectarea legii este esenţială, obligatorie, dar aş face o diferenţă majoră între violenţă, bătaie, distrugere pe teren şi nişte torţe aprinse. Nu este ceva foarte plăcut ceea ce s-a întâmplat astăzi, dar în acelaşi timp începe o nouă competiţie

Rapid nu a mai participat în mod serios la o competiţie de genul ăsta în ultimii 15 ani şi speranţa mea este de a constitui un grup unit, nu infracţional, pentru a face performanţă. Pentru mine, sâmbătă a fost cea mai frumoasă seară petrecută în fotbal (4-0 cu FCSB, n. red.), dar uite că joi nu mai este aşa de frumos. Sperăm ca vineri să fie la fel de frumos.

Astăzi m-am simţit ca şi cum sâmbăta a fost o nuntă frumoasă, cu lume bună şi la sfârşitul nunţii a venit cineva care a aruncat cu noroi pe rochia miresei”, a încheiat Dan Şucu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Erdogan scoate „MONEDA NATO”. 5 lire pentru Summitul de la Ankara, jumătate de milion în circulație
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Cât a plătit un turist român pentru un cartuș de țigări, într-un duty-free din Turcia. A crezut că este o eroare!
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ne faceți un bine!” Anca Alexandrescu, reacție după ce a pierdut jumătate dintre telespectatori: „Un măr otrăvit”
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Ce s-a întâmplat cu fața Iuliei Albu. A apărut cu bandaje la ochi și vânătăi. Explicația vedetei
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anul 2000, pe când era toată naturală. Transformarea spectaculoasă a vedetei de-a lungul anilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Top 10 cele mai vândute SUV-uri noi în iunie 2026 în România. Ce modele preferă românii?
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Cum a reușit China să construiască cel mai puternic supercomputer din lume?