Prima pagină » Sport » România a atins în clasamentul FIFA cea mai bună poziție din 2008

România a atins în clasamentul FIFA cea mai bună poziție din 2008

România a atins în clasamentul FIFA cea mai bună poziție din 2008
Echipa națională a României a urcat două poziții și se află pe locul 12, cu 1.086 de puncte, în ierarhia FIFA-Coca Cola, dată publicității, joi, pe site-ul oficial al forului mondial, aceasta fiind cea mai bună clasare a "tricolorilor" din august 2008, când erau pe locul 11.

Adversarele României din Grupa F a preliminariilor Euro-2016 ocupă următoarele locuri: Grecia – poziția 24, cu 900 de puncte (urcare trei locuri), Irlanda de Nord – poziția 42, cu 672 de puncte (urcare un loc), Ungaria – poziția 43, cu 665 puncte (urcare trei locuri), Finlanda – poziția 78, cu 446 de puncte (în staționare) și Insulele Feroe – poziția 102, cu 318 puncte (urcare trei locuri).

În acest clasament, naționala română este mai bine situată decât reprezentativa Italiei, locul 13, cu 1085 de puncte și decât selecționata Angliei, locul 14, cu 1.030 de puncte.

Selecționata Germaniei se menține pe prima poziție în această ierarhie, urmată de Argentina și Belgia, ultima urcând un loc.

Primele 15 locuri în clasamentul FIFA sunt ocupate de următoarele reprezentative:

1. Germania 1.687 de puncte;

2. Argentina 1.490;

3. Belgia 1.457;

4. Columbia 1.412;

5. Brazilia 1.354;

6. Olanda 1.301;

7. Portugalia 1.221;

8. Uruguay 1.176;

9. Elveția 1.135;

10. Spania 1.132;

11. Franța 1.127;

12. România 1.086;

13. Italia 1.085.

14. Anglia 1.030;

15. Costa Rica 1.014.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce este „grief travel”, noul trend al vacanțelor pentru vindecarea traumelor emoționale
Digi24
„Lipiciul” care ține Rusia și China împreună într-o „prietenie fără limite”
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu, cu Sebastian Stan în distribuție, ovaţionat timp de 12 minute la Cannes
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai e valabil permisul auto dacă îți schimbi buletinul? Regula din Codul Rutier 2026 care te poate costa mii de lei
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce urșii panda stau uneori în mâini?