Prima pagină » Sport » Steaua București, locul 51 în clasamentul celor mai bune echipe din lume între 2001 și 2012

Steaua București, locul 51 în clasamentul celor mai bune echipe din lume între 2001 și 2012

Steaua București, locul 51 în clasamentul celor mai bune echipe din lume între 2001 și 2012
Echipa Steaua București ocupă locul 51, cu 1.480,5 puncte, în clasamentul celor mai bune cluburi în perioada 2001-2012 al Federației Internaționale de Istorie și Statistică a Fotbalului (IFFHS), fiind formația română cel mai bine clasată în această ierarhie.

Echipa Steaua București ocupă locul 51, cu 1.480,5 puncte, în clasamentul celor mai bune cluburi în perioada 2001-2012 al Federației Internaționale de Istorie și Statistică a Fotbalului (IFFHS), fiind formația română cel mai bine clasată în această ierarhie.

Echipa Dinamo București se află pe poziția 68, cu 1.239,5 puncte, următoarea formație din România fiind Rapid București, pe locul 77, cu 1.196,5 puncte.

Campiona en-titre a României, CFR Cluj, ocupă poziția 144, cu 810,5 puncte, la egalitate, cu echipa letonă FK Ekranas.

Formația Oțelul Galați se află pe locul 196, cu 653 de puncte, iar echipa FC Vaslui ocupă poziția 209, cu 621,5 puncte.

Următoarea formație din România în această ierarhie este FC Timișoara, pe locul 242, cu 567 de puncte, la egalitate cu echipa FC Nordsjaelland (Danemarca).

Formația Gloria Bistrița ocupă poziția 344, cu 444,5 puncte, la egalitate cu echipa ucraineană Ilișiveț Mariupol.

Pe locul 349, cu 440 de puncte, se află formația FC Brașov, urmată de echipele Universitatea Craiova, poziția 381 cu 394,5 puncte, și Unirea Urziceni, locul 396, cu 377,5 puncte.

Formația Pandurii Târgu Jiu ocupă locul 406, cu 358,5 puncte, la egalitate cu echipa macedoneană Sileks Kratovo.

Echipa Astra Giurgiu se află pe poziția 431, cu 339,5 puncte, în timp ce formația Farul Constanța ocupă locul 476, cu 308 puncte, la egalitate cu nemții de la Energie Cottbus.

Pe poziția 484, cu 302 puncte, se află echipa FC Național, iar formația Ceahlăul Piatra Neamț ocușă locul 506, cu 287,5 puncte, la egalitate cu Viljandi Tulevik (Estonia), Agaleo Atena (Grecia) și NK Sibenik (Croația).

Echipa Gaz Metan mediaș se află pe poziția 521, cu 280,5 puncte, la egalitate cu formațiile FK Skendija Tetovo (Macedonia) și FC Iskra-Stal (Moldova).

Următoarea echipă din România este FC Argeș, pe locul 574, cu 245,5 puncte, la egalitate cu formația macedoneană FK Pelister Bitola.

Ultima echipă din România în acest clasament este Politehnica Iași, pe locul 588, cu 231 de puncte.

FC Barcelona, cea mai bună echipă de club din ultimii 12 ani

Formația spaniolă FC Barcelona a fost desemnată cea mai bună echipă de club din perioada 2001-2012, acumulând 3.224 de puncte în clasamentul dat publicității, marți, de site-ul oficial al Federației Internaționale de Istorie și Statistică a Fotbalului (IFFHS).

Pe locurile următoare în această ierarhie se află formația engleză Manchester United și echipa spaniolă Real Madrid.

Primele zece poziții în acest clasament sunt ocupate de următoarele formații:

1. FC Barcelona (Spania) 3.224 puncte

2. Manchester United (Anglia) 2.987

3. Real Madrid (Spania) 2.828

4. Bayern Munchen (Germania) 2.814

5. Arsenal Londra (Anglia) 2.781

6. Internazionale Milano (Italia) 2.777

7. FC Liverpool (Anglia) 2.730

8. Chelsea Londra (Anglia) 2.691

AC Milan (Italia) 2.691

10. Olympique Lyon (Franța) 2.348.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
18 mai: ziua în care s-a născut Papa Ioan Paul al II-lea. Lucruri mai puțin știute despre suveranul pontif. A lucrat într-o carieră de piatră. „Nu vă fie frică!”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Laurette nu scapă de problemele de sănătate după injectarea cu Aquafilling: „Soluția rămasă în picior s-a infectat din nou”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Blindatul românesc VLAH, „testat” de doi șefi de stat la BSDA 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte săptămâni are un an?