Prima pagină » Sport » Vinokourov și-ar fi cumpărat victoria în cursa Liege-Bastogne-Liege din 2010

Vinokourov și-ar fi cumpărat victoria în cursa Liege-Bastogne-Liege din 2010

Alexandr Vinokourov i-ar fi plătit suma de 150.000 de euro lui Alexander Kolobnev pentru a-l lăsa să câștige la sprint cursa Liège-Bastogne-Liège în 2010, conform unor mailuri între cei doi cicliști transmise de UCI Parchetului din Padova, care anchetează rețeaua de dopaj a medicului Ferrari.

Alexandr Vinokourov i-ar fi plătit suma de 150.000 de euro lui Alexander Kolobnev pentru a-l lăsa să câștige la sprint cursa Liège-Bastogne-Liège în 2010, conform unor mailuri între cei doi cicliști transmise de UCI Parchetului din Padova, care anchetează rețeaua de dopaj a medicului Ferrari.

Schimbul de mailuri între kazahul Vinokourov, campion olimpic în 2012, și rusul Kolobnev a fost publicat de Corriere della Sera sâmbătă, confirmând informațiile elvețienilor de la L’illustré din decembrie 2011, informează AFP.

Dosarul a fost transmis de justiția italiană către UCI și Parchetul din Liege.

La 25 aprilie 2010, cei doi rutieri aveau peste un minut avans înainte de linia de sosire, iar Vinokourov l-a devansat pe Kolobnev cu 500 de metri înainte de finish, câștigând prima sa mare competiție după suspendarea pentru dopaj în 2007.

Relațiile trecute ale lui „Vino” cu Michele Ferrari, aflat în centrul unei vaste anchete internaționale pentru dopaj, a condus justiția italiană la obținerea acestor mailuri.

„Ține minte că aveam o mare ocazie. Am făcut totul din respect pentru tine și pentru situația în care te aflai. Nici soția mea nu a fost dezamăgită că sunt al doilea, tocmai pentru că a fost vorba de tine. Acum aștept cu răbdare. Notează coordonatele mele undeva și șterge acest mesaj”, a scris Kolobnev, potrivit mesajului din 26 aprilie, obținut de ziarul italian.

Vinokourov a răspuns în 8 mai: „Nu te îngrijora, ai făcut totul bine (…) Conform acordului nostru, voi face ce trebuie. Va trebui să aștepți un pic”.

Potrivit informaților bancare transmise de procurorul din Neuchâtel (Elveția) către Parchetul din Padova, două cecuri de 100.000 și 50.000 de euro au trecut dintr-un cont al lui Vinokourov de la Crédit foncier din Monaco spre cel al BSI din Locarno aparținând lui Kolobnev.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
Imaginile momentului: Mădălina Ghenea, sărutată de John Travolta! Actorul are 72 de ani și e de nerecunoscut
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Gheața din Antarctica dezvăluie că Pământul traversează resturile unei supernove străvechi