Prima pagină » Coronavirus » Alexandru Rafila: „Mulți bolnavi nu mai apucă să beneficieze de terapie intensivă”

Alexandru Rafila: „Mulți bolnavi nu mai apucă să beneficieze de terapie intensivă”

Alexandru Rafila: „Mulți bolnavi nu mai apucă să beneficieze de terapie intensivă”
Alexandru Rafila: „Mulți bolnavi nu mai apucă să beneficieze de terapie intensivă” / Sursă Foto: Mediafax Foto

Alexandru Rafila, propunerea PSD pentru funcția de premier, susține că „numărul pacienților la ATI se menține în jurul valorii de 1.270, deoarece aceasta este capacitatea maximă a locurilor. Mulți bolnavi nu mai apucă să beneficieze de terapie intensivă”.

Rafila: „Cifrele prezentate zilnic de Ministerul Sănătății nu reflectă realitatea din teren”

Alexandru Rafila afirmă că raportarea zilnică a evoluției pandemiei COVID din România este una deformată: „Cifrele prezentate zilnic de Ministerul Sănătății nu reflectă realitatea din teren”.

„Când a fost atins acel platou zilnic de 10.000 de cazuri noi pe zi în mod normal ar fi trebuit să crească și numărul de teste. Dar s-a întâmplat exact opusul, numărul de teste a scăzut”, a spus doctorul, precizând că mai mulți oameni contaminați cu COVID înseamnă mai mulți contacți, mai mulți suspecți.
Acest număr se menține de săptămâni în jur de 1.250 și se apropie de 1.300. Aceasta este de fapt capacitatea maximă a paturilor ATI dedicate tratării COVID”
În ultimele zile, Bucureștiul deține aproape o treime din numărul de noi cazuri. Este o statistică ce nu respectă nicio logică”, a spus Alexandru Rafila pentru Digi24.

Epidemiologul explică situația prin faptul că, pe fondul unei testări insuficiente la nivel național, Capitala depistează totuși mai multe persoane pozitive pentru că are mai multe laboratoare.

Alexandru Rafila îl atacă pe Nelu Tătaru: „A pierdut controlul, nu a înțeles un lucru de bază”

Epidemiologul Alexandru Rafila  l-a criticat pe Nelu Tătaru, spunând că ministrul Sănătății a pierdut controlul în ce privește pandemia, pentru că nu a înțeles un lucru de bază, și anume că trebuia să întărească sistemul de sănătate. De asemenea, Rafila a mai afirmat că România „a ajuns la paltou și numărul testărilor, în loc să crească, a început să scadă”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp