Prima pagină » Știri » OMS recomandă reintroducerea măsurilor restrictive: „Nu ne dorim, dar uneori izolarea este singura opțiune”. Ce țări sunt vizate de avertisment

OMS recomandă reintroducerea măsurilor restrictive: „Nu ne dorim, dar uneori izolarea este singura opțiune”. Ce țări sunt vizate de avertisment

OMS recomandă reintroducerea măsurilor restrictive: „Nu ne dorim, dar uneori izolarea este singura opțiune”. Ce țări sunt vizate de avertisment
OMS recomandă reintroducerea restricțiilor:

Reprezentanții Organizației Mondiale a Sănătății spun că deși nimeni nu-și dorește întoarcerea la măsurile restrictive severe, uneori acestea reprezintă singura soluție în astfel de situații de criză. Statele care au înregistrat o creștere accelerată a numărului de cazuri trebuie să se gândească serios să impună din nou măsuri de stare de urgență, este de părere un reprezentant al OMS. 

OMS se adresează țărilor cu un număr crescut de cazuri pe zi.

După ce relaxarea a condus la agravarea pandemiei, specialistul OMS Michael Ryan este de părere că unele Guverne trebuie să se gândească serios la instituirea stării de urgență.

Carantinarea unor focare de coronavirus reprezintă singura opțiune de a ține pandemia sub control, spune Michael Ryan, director al Organizației Mondiale a Sănătății.

„Multe state reușesc să gestioneze focarele și creșterile prin carantinarea unor zone geografice limitate, a unor mici regiuni, pentru a ține sub control răspândirea bolii. Cred că este o chestiune de amploare. Statele pot și ar trebui să țină sub control boala prin aceste măsuri. Cu toții vrem să evităm ca țările să revină la închiderea totală. Nimeni nu dorește acest lucru, dar există situații în care este singura opțiune”, a declarat Michael Ryan – directorul OMS responsabil pentru programul de urgențe.

OMS: După ce izolarea se termină, oricând există riscul va boala să reapară

„Odată ce izolarea se termină, întotdeauna există riscul ca boala să revină”, a spus oficialul OMS.

Organizația Mondială a Sănătății sfătuiește Guvernele să implementeze măsuri de relaxare cu prudență și să aibă grijă cui deschid frontierele.  De asemenea, OMS sfătuiește autoritățile fiecărui stat în parte să-și contorizeze foarte bine evoluția epidemiologică, între două măsuri de relaxare și să fie pregătite să dea un pas înainte spre relaxare, sau un pas înapoi, mai degrabă spre restricții, dacă numărul de cazuri de coronavirus se află pe o pantă ascendentă.

În Europa, din categoria „roşie” fac parte în acest moment Albania, Bosnia-Herţegovina, Macedonia de Nord, Muntenegru şi Ucraina, iar în categoria „galbenă” se încadrează acum Bulgaria, Portugalia, Suedia, România şi Marea Britanie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Un asteroid care ar putea fi format din trei lumi îi uimește pe astronomi