Prima pagină » Știri » Un elefant roz, dus la instituțiile responsabile pentru tergiversarea anchetei „10 august”, de membrii comunității Declic. Ce semnificație are gestul ONG-ului

Un elefant roz, dus la instituțiile responsabile pentru tergiversarea anchetei „10 august”, de membrii comunității Declic. Ce semnificație are gestul ONG-ului

Un elefant roz, dus la instituțiile responsabile pentru tergiversarea anchetei „10 august”, de membrii comunității Declic. Ce semnificație are gestul ONG-ului

Un elefant roz este plimbat, luni, la toate instituțiile responsabile pentru tergiversarea anchetei „10 august”. Prin acest mod, reprezentanții societății civile marchează doi ani de la protestele din Piața Victoriei, în timpul cărora manifestanți pașnici au fost gazați și bătuți de jandarmi.

Comunitatea Declic, ai cărei membri au semnat petiţia ”Vrem anchetă corectă în dosarul 10 august” plimbă luni, la doi ani de la Mitingul Diasporei, un elefant roz, la instituțiile responsabile pentru tergiversarea anchetei.

ONG-ul Declic descrie semnificația elefantului ca fiind chiar dosarul 10 august, care a trebuit să fie vopsit roz pentru a fi mai vizibil, după ce a fost ignorant de autorități.

„Pentru că elefantul nu mai este vizibil, am decis să îl vopsim în roz”

„Elefantul din încăpere, despre care președintele Iohannis vorbea în 2017 la una dintre ședințele de Guvern unde se încerca blocarea Justiției, a devenit acum dosarul 10 august. Pentru că elefantul nu mai este vizibil pentru președinte, ministrul Justiției, procurorul General, DIICOT și ministrul de Interne, am decis să îl vopsim în roz”, a declarat reprezentantul Declic, Cătălina Hopârteanu.

https://www.facebook.com/declic.ro/videos/1671987209631022/?__xts__[0]=68.ARCOJIwSIYZrcLqOVvMo_EtlN9wrfJOyCabbPMoWBi4dFqvaXv_hIbu9HixX1nFDLcd4rjfySE1UjkOr6rNFHazCK-Zkpq_w64xroenu6tc0XP3iwqPyDWyfyBQL5X23i0Ok5aUA0wtL8Ap7yzzvB0pB6nnxLrvSz9PZg4qBzYB24IgxGi8yybLaeO5OTtoBEOGlzQNOZcDWyMrs_8JAlF-uuiq5nJ8LWKhrzymMr3noTOgqeHQ5ZfaLjvezzQluukR-Fw7kDwL5dTeD9jwPCYXyjFYaXirnWmuEpEePiH4dJyOP8haNUc40fcqUTGZFT4v3XUEs_bq3Rly0Lwa4AbO9N6txrWk57AUr6g&__tn__=-R

Elefantul este plimbat, luni, prin București, la Palatul Cotroceni, Palatul de Justiție, Parchetul General, Ministerul Justiției, DIICOT, Ministerul de Interne și Piața Victoriei.

Peste 59.000 de membri Declic au semnat petiția ”Vrem anchetă corectă în dosarul 10 august” și au cerut autorităților reluarea cercetărilor.

La sediul MAI, reprezentanții DECIL au anunțat că polițiștii au „sechestrat” elefantul:

„Poliția a sechestrat elefantul roz în față la MAI, deranjați fiind de prezența noastră. Live-ul de mai jos arată atmosfera tensionată din fața ministerului și atitudinea absurdă a organului de ordine. Singurul motiv găsit de polițiști pentru a scrie un proces verbal de avertisment a fost legătura aparent slabă a elefantului de platformă. 10 august rămâne ziua abuzurilor în România”, transmit membrii comunității.

Curtea de Apel București analizează luni cererea de redeschidere a dosarului „10 august”

Curtea de Apel București (CAB) analizează chiar luni cererea procurorilor DIICOT de redeschidere a urmăririi penale în cazul violențelor stradale din 10 august 2018 și care vizează șefii din Jandarmerie.

DIICOT a clasat, inițial, părți din dosarul „10 august”, între care și aceea cu acuzaţiile faţă de şefii din Jandarmerie, care au fost cercetaţi pentru abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual participaţie improprie la uz de fals, complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Un implant mai mic decât un bob de sare îți poate citi creierul în timp real