Prima pagină » Știri » Unul dintre cei mai importanți diplomați SUA merge în Rusia pentru a discuta despre criza din Belarus

Unul dintre cei mai importanți diplomați SUA merge în Rusia pentru a discuta despre criza din Belarus

Radu Cristian
Unul dintre cei mai importanți diplomați SUA merge în Rusia pentru a discuta despre criza din Belarus
Unul dintre cei mai importanți diplomați SUA merge în Rusia pentru a discuta despre criza din Belarus / Sursă Foto: https://chinaus-icas.org/stephen-biegun/

Secretarul de stat adjunct al SUA, Stephen Biegun, va călători marți la Moscova pentru a purta discuții cu înalți oficiali ruși despre criza din Belarus, controlul armelor și Coreea de Nord, a declarat ambasadorul american în Rusia, John Sullivan, scrie Reuters.

Administrația de la Washington, profund îngrijorată

Stephen Biegun a declarat luni că Washington-ul a fost profund îngrijorat față de ceea ce sute de mii de protestatari au spus că a fost o alegere prezidențială defectuoasă, în 9 august, în Belarus. 

Doi membri ai Opoziției din Belarus, arestați

Președintele Aleksandr Lukașenko a început să ia măsuri din ce în ce mai dure după ce a fost reales în funcție. Doi membri ai Opoziției din Belarus au fost arestați luni dimineață, notează presa internațională. Cei doi erau implicați în demersurile care urmăreau realizarea unei tranziții politice după scrutinul contestat din 9 august.

Serghei Dilevski şi Olga Kovalkova au fost arestaţi de Poliţia antirevoltă la intrarea în uzina de tractoare de la Minsk. Anunțul l-a făcut Denis Sadvoski, un aliat politic al Olgăi Kovalkova și preşedintele Comitetului de grevă al uzinei. Serviciul de presă al opoziţiei belaruse a confirmat aceste arestări, precizând că ele au avut loc „în cadrul unei proceduri administrative”, care ar putea avea legătură cu manifestaţia de amploare, neautorizată, desfăşurată duminică la Minsk.

Olga Kovalkova, plângere la Curtea Supremă împotriva lui Lukașenko!

Olga Kovalkova este noul simbol al revoltei din Belarus, un politician care a ales să lupte în țară alături de protestatari, refuzând să fugă de frica lui Aleksandr Lukașenko.

Însoţită de un alt membru al consiliului, avocatul Maxim Znak, Kovalkova a depus vineri o plângere la Curtea Supremă pentru a obţine anularea alegerilor prezidenţiale, oficial câştigate de preşedintele Aleksandr Lukaşenko cu 80% din voturi. Opoziţia consideră că învingătorul real a fost Svetlana Tihanovskaia, în prezent refugiată în Lituania, punctează agenția Middle Town Press.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât timp ar dura să citești cele mai celebre cărți din ultimii 1000 de ani? Lista completă cu cele 500 de opere literare considerate comori ale umanității
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce ne comportăm diferit noaptea: explicațiile psihologiei și antropologiei