Prima pagină » Știri politice » Conservatorii din România s-au unit. AD, ARN și PNCR au făcut front comun pentru alegerile PARLAMENTARE

Conservatorii din România s-au unit. AD, ARN și PNCR au făcut front comun pentru alegerile PARLAMENTARE

Luiza Dobrescu

Partidele conservatoare din România au ajuns la concluzia că numai fuziunea le poate ajuta să acceadă la Parlamentul European. Astfel, președinții Alianței Dreaptă (AD), Alianței Renașterea Națională (ARN) și Partidului Național Conservator Român (PNCR) au decis să se unească într-un singur bloc politic conservator de centru dreapta. Anunțul a fost făcut miercuri, de șefii celor trei formațiuni politice. 

Forțele creștin conservatoare de dreapta au decis să participe la alegerile parlamentare, de la sfârșitul anului acesta, ca o singură forță politică. Președintele PNCR, Cristian Terheș, a declarat că inițiativa are drept scop crearea unei alternative de guvernare care să asigure stabilitate și siguranță românilor.

România are nevoie să își recapete puterea, forța, bunăstarea și demnitatea în Europa și în lume, motiv pentru care, în urmă cu câteva săptămâni, am făcut un anunț public în care am invitat forțele de centru dreapta, conservatoare, național-suveraniste, creștin-democrate să se alăture Partidului Național Conservator Român pentru a forma împreună o forță care să acceadă în Parlamentul României și să ofere o alternativă de guvernare care să asigure siguranță și stabilitate României și să producă prosperitate pentru toți românii. Am plăcerea de a anunța public că am încheiat negocierile de fuziune cu două astfel de forțe conservatoare, Alternativa Dreaptă, respectiv Alianța Renașterea Națională, urmând să avem congrese de fuziune în câteva zile.

Liderul AD, Adela Mârza, a spus că ideea nu este una nouă, ci guvernele conservatoare din U.E sunt singurele care au adus prosperitate celor care i-au votat.

Guvernele conservatoare din Uniunea Europeană sunt singurele care au adus prosperitate. Mișcarea conservatoare pe care o formăm azi are menirea de a merge în Parlamentul României, unde să lupte pentru reducerea taxelor și impozitelor aberante, pentru o justiție dreaptă, eficientizarea aparatului bugetar, modernizarea sistemului sanitar și educațional.

La rândul său, președintele ARN, Gheorghe Noane, a declarat că partidul pe care-l conduce, alături de celelalte două formațiuni alături de care va fuziona, va apăra drepturile și libertățile românilor.

Noi, Alianța Renașterea Națională împreună cu Alternativa Dreaptă am decis formarea unui pol creștin conservator în jurul Partidului Național Conservator Român, pentru apărarea drepturilor și libertăților românilor, a valorilor creștine și familiei naturale, și promovarea identității naționale. Suntem ceea ce societatea românească așteaptă în acest moment, un pol creștin conservator prin unificarea tuturor forțelor creștine conservatoare din România.

Ca o dovadă a faptului că intențiile sale politice sunt cât se poate de bine intenționate, Cristian Terheș a readus în atenție activitatea sa de europarlamentar și rezultatele înregistrate.

Obiectivul PNCR este de a reda mai multa putere, forță, demnitate României pentru a-și promova și apăra interesele în Uniunea Europeana și în lume, și a produce bunăstare, astfel încât romanii plecați să-și dorească să se întoarcă acasă, iar cei rămași să nu mai plece. Ne dorim o Românie care are forța și demnitatea să stea de la egal la egal la aceeași masă cu marile puteri ale Europei și ale lumii, promovându-și interesele și protejându-și cetățenii. Ca europarlamentar, am demonstrat într-un mandat că poți să promovezi și să aperi cu demnitate interesele României și ale românilor din Parlamentul European.

Terheș a mai spus că fuziunea cu cele două partide este doar începutul, urmând să aibă discuții și cu alte formațiuni care „ă facă politică pentru români și România.”

CITEȘTE ȘI:
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ILIE BOLOJAN pregătește alternativa: Dacă Guvernul Tomac pică, vom veni cu o soluție
Digi24
Ucraina va cere 20 de miliarde de dolari de la aliați înainte de summitul NATO: „Vrem ca Rusia să ardă și mai tare”
Cancan.ro
O turistă a comandat meniul zilei la 35 lei, într-un restaurant din Eforie Nord. Ce a primit să mănânce, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua divă a Mondialului. A lucrat în zidărie și acum atrage toate privirile
Adevarul
Nici UDMR nu vrea să voteze guvernul. Hunor așteaptă retragerea lui Tomac SURSE
Mediafax
PERICOL în Europa. Un proiect uriaș, de 14 miliarde de euro, ar putea distruge o atracție populară
Click
Locul de muncă care îi oferă unei tinere șase luni de concediu plătit pe an. Nu ai nevoie de studii universitare. „Am multă libertate”
Digi24
Popcorn și panică: Atacurile Ucrainei asupra Crimeei transformă „trofeul” lui Putin într-o capcană letală
Cancan.ro
După 21 de ani de muncă, o româncă a depus dosar de pensionare pentru limită de vârstă, la 62 de ani. Ce pensie a primit
Ce se întâmplă doctore
Vica Blochina, într-o formă de invidiat la 50 de ani! Apariția incendiară din Mykonos. A arătat aproape tot prin costumul de baie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Gata cu trotinetele! Bruxelles le scoate complet de pe străzi
Descopera.ro
Primul vaccin fără ace și creat de Inteligența Artificială a trecut de testele pe oameni
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la restaurant cu o păpușă
Descopera.ro
O ploaie invizibilă de substanțe chimice eterne cade pe întreaga planetă