Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Crin Antonescu dezvăluie motivele RETRAGERII din viața politică: „Nu sunt genul care să atârne pe culoarele politicii”

Crin Antonescu dezvăluie motivele RETRAGERII din viața politică: „Nu sunt genul care să atârne pe culoarele politicii”

Crin Antonescu, politician, istoric, fost președinte al PNL, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta a dezvaluit a dezvăluit motivele care l-au determinat să se retragă din viața politică activă. Urmăriți, aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Antonescu a afirmat că, după fragmentarea USL-ului în 2014, și-a manifestat disponibilitatea de a candida la președinție în numele PNL. Cu toate acestea, Partidul Național Liberal a decis să meargă pe o altă opțiune, ceea ce a pus capăt, în opinia sa, rostului său în politica activă. În ceea ce privește speculațiile referitoare la posibile șantaje din lumea politică, Antonescu a fost ferm în respingerea acestora, spunând că este dispus să discute doar în cazul în care există dovezi concrete.

„A fost un proiect care a eșuat. Nu din cauza mea, consider eu, dar nu are importanță. El a eșuat. Continuare nu exista în 2014 decât după despărțirea, după fragmentarea USL-ului, candidatură la președinție a mea în numele PNL, ceea ce eram dispus să fac. PNL-ul a avut o altă opțiune, ceea ce a pus capăt, din punctul meu de vedere, rostului meu pe aici, în politică. Eram totuși după 25 de ani, după proiecte, unele reușite, altele nu. Nu sunt genul care să nu poată trăi fără așa ceva. Nu sunt genul care să atârne pe culoarele politicii. Am renunțat. S-a împlinit un deceniu. Cât despre chestiunile astea cu șantaje, m-am și săturat. Când o sa vină cineva și o să aducă cel mai mic indiciu atunci o să discutăm”, afirmă Antonescu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Aproape jumătate dintre români consideră moțiunea de cenzură PSD-AUR un act politic inutil care va înrăutăți lucrurile
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Rareș Cojoc spune adevărul: a înșelat-o sau nu pe Andreea Popescu, fosta sa soție? „Știe foarte bine aceste lucruri”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Bucureștiul va avea 8 noi parcări. Unde vor fi construite?
Descopera.ro
Astronomii au găsit una dintre primele galaxii ale Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Unde practicau neanderthalienii stomatologia acum 60.000 de ani?