Prima pagină » Turism » Delta Dunării, o destinație spectaculoasă. Turiștii străini vin în număr mare, chiar dacă se află la câțiva km de RĂZBOI

Delta Dunării, o destinație spectaculoasă. Turiștii străini vin în număr mare, chiar dacă se află la câțiva km de RĂZBOI

Pelicani din Delta Dunării. Sursa Foto - Shutterstock

Delta Dunării i-a lăsat cu „gura cască” pe jurnaliștii străini. 

Pe lângă pescuit, turiștii străini pot naviga cu barca și admira o varietate mare de specii de păsări și plante. Sezonul de plimbat cu barca a început, anunță PRO TV, chiar dacă războiul ruso-ucrainean se află la câțiva km.

Escapadele pot costa între 100 și 300 lei. Pentru turiști, bugetul pentru trei zile petrecute în Delta Dunării poate ajunge la 2.000 lei.

Turiștii pot admira lebede, rațe, vulturi, pelicani și cormorani din Delta Dunării

Un jurnalist american, Cessare Suca, venit de la New York City, a vorbit în italiană despre frumusețea Deltei Dunării:

„Ne bucurăm că putem admira o varietate mare de păsări și plante, iar totul se simte cu inima. Nu știam nimic înainte să ajung aici. A fost o surpriză uriașă”.

Un ghid le vorbește în limba engleză turiștilor veniți de pe alte meleaguri despre ciulinii de baltă.  Deși războiul se află peste graniță, turiștii nu par să aibă niciun sentiment de nesiguranță.

Recomandarea video

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Poți cumpăra una din mașinile din colecția CEO-ului Ford. Cât costă un DeTomaso Pantera din 1972?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
O reptilă mumificată de acum 289 de milioane de ani ne arată de ce respirăm așa cum o facem