Prima pagină » Video » E cod roșu in agricultură. Europarlamentarul PNL Daniel Buda susține că România poate pierde sute de milioane de euro, fonduri europene

E cod roșu in agricultură. Europarlamentarul PNL Daniel Buda susține că România poate pierde sute de milioane de euro, fonduri europene

Autoritățile de la Bruxelles vin cu un avertisment în legătură cu agricultura, un avertisment comunicat de europarlamentarul PNL Daniel Buda, care spune că este posibil ca țara noastră să piardă nu mai puțin de 500 de milioane de euro.

„Este vorba de o scrisoare pe care am primit-o de la Comisia Europeană pe linie guvernamentală, pe linia Ministerului Agriculturii, în care suntem informați că există posibilitatea pierderii a 500.000.000 euro care sunt destinați agriculturii, bani care se regăsesc în principal pe sistemele de irigații. De două luni de zile știm de aceste subiecte. De data aceasta însă, avem o scrisoare oficială venită din partea Comisiei Europene către Ministerul Agriculturii.

Deci, lucrurile sunt foarte serioase și am lansat acest avertisment în spațiul public, vizavi de această chestiune, deoarece nu cred că nu ne putem permite să pierdem acești acești bani pentru agricultură, pentru că este vorba de o sumă foarte mare. Ministrul agriculturii, sigur, prin departamentele de resort, trebuie să ia măsuri de urgență pentru că acești bani să nu fie pierduți”, spune europarlamentarul la Antena 3.

Daniel Buda subliniază că vorbim despre sume extrem de mari, 500 de milioane de de euro, și că „în primul rând trebuie o discuție foarte serioasă cu cei care sunt beneficiari acestor resurse financiare, de ce nu au dus la bun sfârșit aceste proiecte asumate pe fonduri europene”.

„Agricultura în acest moment este oricum în impas. Sunt fermierii care au nevoie de sprijin. Sunt foarte mulți fermieri care au pierdut foarte mult”, adaugă el.

Lipsa acestei infrastructuri de irigații va crea și mai multe probleme pentru acești fermieri.

„Deci, de aceea cred că autoritățile trebuie să se mobilizeze în ceasul al treisprezecelea, să vadă care e problema și să identifice cele mai bune soluții pentru a putea accesa aceste resurse financiare”, precizează Daniel Buda.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce decide că vei fi avea succes: ADN-ul sau mediul în care ai crescut?
Digi24
Papa Leon a sunat la bancă să îşi schimbe adresa. Angajata a crezut că este o farsă şi i-a închis telefonul în nas
Cancan.ro
Ploi torențiale și vijelii în România, în următoarele zile. Avertismentul transmis de șefa ANM, Elena Mateescu
Prosport.ro
„Am 2,03 metri înălțime și-mi place să fac dragoste”. Jucătoarea vinde imagini cu ea
Adevarul
SURSE Culisele consultărilor de la Palatul Cotroceni. Ce i-a propus Nicușor Dan lui Kelemen Hunor
Mediafax
Adrian Câciu îl acuză pe Bolojan că a distrus economia: „Nu este un erou, este un călău economic!„
Click
„Casa la 1 euro” în Italia este doar marketing. Factura plătită de o familie după 4 ani în Sardinia arată că italienii nu dau nimic gratis
Digi24
Propunere surpriză din Parlament: Poate fi Ilie Bolojan desemnat din nou premier
Cancan.ro
Gemenele de la Indiggo, încătușate după ce au provocat panică la Miami Beach, Au RĂNIT inclusiv polițiștii, care au avut nevoie de întăriri
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase, fosta Miss România 1994, la 50 de ani? Transformarea radicală a acesteia! Imagini rare cu ea
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dedeman: Gadget-uri la reduceri pentru șoferi. Cât costă o camera de bord 4K și accesoriul auto disponibil la doar 78 de lei
Descopera.ro
Femeia care a condus din umbră Italia medievală!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. - Măi, Ioane! Ție îți plac babele?
Descopera.ro
A condus un imperiu fără să-l vadă vreodată. Maria de Champagne, împărăteasa care nu a ajuns la Constantinopol