Prima pagină » Actualitate » Motociclist ucis de urs, la Vidraru. Cadavrul a fost evacuat cu ursoaica pe urme/ „L-a tras în râpă, 60 m. Motocicleta se pare că este de Italia”

Motociclist ucis de urs, la Vidraru. Cadavrul a fost evacuat cu ursoaica pe urme/ „L-a tras în râpă, 60 m. Motocicleta se pare că este de Italia”

Luiza Dobrescu

Un motociclist a fost omorât de urs, în zona Vidraru-Posada, pe teritoriul județului Argeș. Formațiunea Salvamont Argeș a fost solicitată să intervină. 

Joi dimineață a avut loc un eveniment tragic, pe DN 7C – Transfăgărăşan, în apropierea Hotelului Posada Vidraru. Din informațiile preliminare, un grup de motocicliști a fost atacat de urs.

Animalul l-a tras pe unul dintre motocicliști, în râpă, iar în zonă au fost găsite urme de sânge și fragmente de carne, constatare care i-a determinat pe cei care au făcut descoperirea să ajungă la concluzia că bărbatul n-ar mai fi în viață.

Echipele de intervenţie ale poliției și jandarmeriei montane s-au deplasat de urgenţă în zonă, iar perimetrul a fost securizat. De asemenea, au fost mobilizate echipe de salvamontişti şi vânători pentru căutarea victimei şi alungarea animalului.

„Motociclist omorât de urs, la Posada, tras în râpă, 60 m. Motocicleta se pare că este de Italia. Am fost și noi solicitați să intervenim pentru extragerea din râpă”, a confirmat, pentru Gândul, șeful Salvamont Argeș-Ion Sănduloiu.

Ion Sănduloiu: „Au fost urmăriți în permanență de ursoaică”

Cadavrul victimei a fost ridicat de echipele de intervenție, pus în vapor și dus la debarcader, apoi va fi adus pe brațe de către cei din echipele de căutare, a mai spus șeful Salvamont Argeș, Ion Sănduloiu.

În tot acest timp, au fost urmăriți permanent de animalul care i-a curmat viața motociclistului.

„În această dimineață, jandarmii argeșeni au fost sesizați prin intermediul mai multor apeluri SNUAU 112, de către cetățenii aflați în tranzit pe DN7C (Transfăgărășan), cu privire la faptul că un motociclist a fost atacat de un urs.

Forțele de ordine s-au deplasat în zona indicată, unde au găsit motocicleta folosită de victimă. Conform procedurilor specifice, jandarmii au delimitat zona de siguranță și au solicitat sprijinul ISU Argeș si IPJ Argeș, totodată, fiind constituită comisia de intervenție imediată, potrivit prevederilor OUG 81/2021.

La fața locului, pompierii argeșeni au intervenit cu două autospeciale, o barcă, o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat, alături de echipaje ale Salvamont, IJJ și IPJ. 

Totodată, pentru avertizarea populației, în zonă a fost transmis mesaj RO-ALERT.

Cu eforturi susținute, salvatorii au reușit să ajungă în locul unde persoana se afla, dar din nefericire, aceasta nu prezenta semne vitale, medicul prezent la caz declarând decesul”, transmit, într-un comunicat, forțele reunite ale Jandarmeriei, Poliției și Situațiilor de Urgență Argeș.

Animalul a fost extras(împușcat), potrivit primarului din Arefu- Gheorghe Stoican, în urma unei decizii luate la nivel de UAT. Din informațiile edilului rezultă că este al doilea caz de persoană omorâtă de urs, în zonă, după alte trei cazuri de persoane care au rămas cu membrele amputate în urma unei confruntări cu astfel de animale.

CITEȘTE ȘI:

Șeful Ocolului Silvic Domnești a ajuns în stare gravă la spital, după ce a fost atacat de urs, în județul Argeș

Un turist din Poiana Brasov și-a RISCAT viața pentru vizualizări pe TikTok, filmându-se în timp ce încerca să mângâie un urs

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O lucrare a lui Picasso a fost găsită la 8 ani după ce a fost furată