Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu, la finalul Congresului PSD: Mihai, Sorin, trimiteți-mă la COTROCENI, fiindcă altfel va fi greu să scăpați de mine!

Marcel Ciolacu, la finalul Congresului PSD: Mihai, Sorin, trimiteți-mă la COTROCENI, fiindcă altfel va fi greu să scăpați de mine!

Proaspăt reconfirmat în funcția de președinte al PSD și candidatul desemnat al partidului pentru alegerile prezidențiale, Marcel Ciolacu, a încheiat Congresul și ziua de alegeri interne așa cum a început-o, cu o glumă.

Cred că și eu merit foarte multe critici. Poate astăzi ați fost prea mulți dintre dumneavoastră prea îngăduitori cu mine. Dar vă promit că tot ceea ce am vorbit astăzi, tot ceea ce am spus astăzi, am să mă țin de cuvânt, la fel cum m-am ținut de cuvânt în toată această perioadă.

Da, Mihai, Sorin, trimiteți-mă la Cotroceni, fiindcă altfel va fi greu să scăpați de mine, a spus Ciolacu, după votul de la Congres.

Ciolacu s-a declarat „mândru” de felul în care s-a desfășurat Congresul, avânt în vedere că procedura de vot a fost online, o premieră pentru PSD.

În discursul de învingător, Ciolacu a menționat importanța „stabilității”.

Sunt foarte mândru și de desfășurarea Congresului, dar mai ales sunt foarte mândru de echilibrul pe care l-am găsit iarăși în interiorul partidului. Am văzut tot felul de comentarii în ceea ce privește schimbările din conducerea partidului, dar astăzi am fost foarte atent la dumneavoastră și am sentimentul că cu toții am fost de acord: un partid trebuie să aibă și stabilitate, un partid trebuie să fie deschis, un partid trebuie să acorde locul cuvenit doamnelor, un partid trebuie să țină cont de câștigătorii din alegeri și mai ales un partid care dorește să aibă un viitor trebuie să aducă cât mai mulți tineri în conducerea lui și trebuie să-i lase și să-i încurajeze să devină decidenți.

Pentru Ciolacu, „adevărata muncă” abia acum începe. Asta pentru că „au mai fost congrese și câștigători la congrese”. Liderul PSD trebuie să răstoarne ytradiția liderilor social-democrați care pierd Cotroceniul.

Știu și eu, știți și dumneavoastră. Am mai avut congrese reușite și câștigători la congrese. De fapt și de drept, adevărata muncă din acest moment începe, adevărata implicare din acest moment începe. Și mă bucur imens de mult când îl văd pe maratonistul Dragoș alături de vitezistul Claudiu cum se completează amândoi, fiindcă ăsta este adevărul, nu v-aș pune să alergați la maraton cu Dragoș sau la viteză cu Claudiu! Asta înseamnă să ai o echipă completă. Asta înseamnă să ai oameni alături în viitoarea provocare.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu Monica Roșu. Campioana olimpică, în costum de baie, la 39 de ani
Adevarul
Ucraina vrea ca jumătate dintre infanteriști să fie voluntari străini. Ce salarii oferă Kievul pentru a lupta cu rușii
Mediafax
Șase sfere MISTERIOASE au apărut pe o plajă. Nimeni nu îndrăznește să le atingă
Click
Românul care a fugit de sărăcie și a ajuns parașutist profesionist în Legiunea Străină. „Am avut halucinații de foame și de sete”
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Artificiile trase de Ziua Americii puteau să doboare un avion: „Tocmai am auzit o bubuitură!”
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce relațiile imprevizibile pot părea mai intense decât cele sănătoase