Prima pagină » Actualitate » PERCHEZIȚII de amploare în București, Ilfov și Călărași. 400 de kg de tutun, confiscate de la traficanți. 8 persoane, ridicate de mascați

PERCHEZIȚII de amploare în București, Ilfov și Călărași. 400 de kg de tutun, confiscate de la traficanți. 8 persoane, ridicate de mascați

Sursa foto: Poliția Română - Captură foto

Polițiștii Capitalei au descins, marți dimineața, la 10 adrese, într-un dosar de infracțiuni economice legat de deținerea și comercializarea ilegală a produselor din tutun. Aproximativ 400 kg de tutun au fost confiscate, iar 8 persoane, ridicate de mascați, urmează să fie audiate.

În data de 10 decembrie 2024, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Sector 5 au desfășurat o amplă operațiune vizând infracțiuni economice.

Au fost puse în executare 10 mandate de percheziție domiciliară și 8 mandate de aducere pe raza municipiului București, dar și în județele Ilfov și Călărași.

Potrivit anchetatorilor, 8 persoane sunt suspectate de deținere și comercializare de produse accizabile supuse marcării, fără a fi marcate corespunzător. Conform legii, produsele de tutun trebuie să poarte marcaje speciale care atestă plata accizelor. În acest caz, anchetatorii susțin că suspecții ar fi încălcat legislația, punând în circulație produse nemarcate sau marcate fals.

În urma perchezițiilor au fost confiscate aproximativ 400 de kilograme de tutun, despre care se crede că urma să fie comercializat pe piața neagră.

„Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice – Sector 5, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de deţinerea de către orice persoană sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit prezentului titlu, cu excepţia celor deţinute în antrepozitul fiscal, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător, ori cu marcaje false peste limita legală”, se arată într-un comunicat al Poliției Capitalei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
Triplă crimă. O bunică și cei doi nepoți ai săi, găsiți morți în apartamentul în care locuiau
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
Cum a răspuns ministrul Educației criticilor că a ignorat discursul emoționant al unei eleve
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Premieră mondială: rezervă uriașă de „apă reîmprospătată”, descoperită la 200 de metri sub fundul mării