Prima pagină » Actualitate » POVESTEA de viață a portarului României, Florin Niță. Cine este băiatul sărac din fabrica de cozonaci, devenit erou național

POVESTEA de viață a portarului României, Florin Niță. Cine este băiatul sărac din fabrica de cozonaci, devenit erou național

Dacă ar scrie o carte despre viața sa, Florin Niță (36 de ani) ar scoate cu siguranță un bestseller. Portarul ales de Edi Iordănescu să apere poarta naționalei României la EURO este un personaj cu o poveste cutremurătoare, dar inspirațională.

Rămas fără tată de mic, a fost nevoit să muncească, să-și ajute mama bolnavă, iar de fotbal doar s-a bucurat până când soarta i-a surâs. Băiatul sărac, de la fabrica de cozonaci, este acum milionar și erou al unei națiuni.

Când cineva ascultă pe îndelete povestea lui Florin Niță, omul care păzește buturile echipei naționale la EURO, are cu siguranță pielea de găină. Nu este o motivațională cum sunt multe altele. Are ceva aparte. Drame și tragedii, foame și sărăcie… și undeva speranța care n-a murit. Niță a cunoscut cu adevărat ce înseamnă liniștea, că viitorul sună bine, abia după 30 de ani, o vârstă când alți fotbaliști se lasă, poate.

Florin Niță a plecat, atunci, la Sparta Praga pentru 1,8 milioane de euro, salariul pe 3 ani. Un salt fabulos pentru copilul care se chinuia la 17 ani să aducă un ban în casă, notează România TV.

El a mărturisit, în cadrul unui podcast, că a lucrat într-o fabrică din București unde ambala cozonaci.

„Pe perioada vacanței mergeam și ajutam acolo, cât puteam. Înainte sau după școală mergeam undeva pe bulevardul Timișoara, în zona Plaza (…). Nu mi-a fost rușine”, a spus Niță, la podcastul „Sport Talk & Toc”.

Nu i-a fost rușine să ambaleze cozonaci și, mai târziu, când a semnat cu Steaua să meargă să taie lemne. Florin Niță a rămas orfan de tată la 5 ani, iar mama lui s-a îmbolnăvit, așa că n-a avut parte de copilărie. Către fotbal l-a împins o vecină, care a fost un fel de mama adoptivă.

A înțeles și el că dacă e serios și se ține de antrenamente poate scăpa de sărăcie. Necazurile l-au călit, dar l-au făcut și om puternic. Lui Andrei Ivan de la Craiova i-a salvat, practic, viața pe teren.

Florin Niță a mers și merge la biserică în fiecare săptămână, chiar și acum când viața lui e împlinită. Are o familie frumoasă, bani și tihnă și dintre cei trei portari pe care Iordănescu jr. i-a luat în Germania, „bătrânul” Niță e prima opțiune.

FOTO – Facebook/Florin Niță

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Becali aruncă bomba despre negocierile pentru Guvern
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Rezultatele autopsiei în cazul celor 5 turiști care și-au pierdut viața în timpul unei scufundări în Maldive. Care ar fi cauza morții
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Greșeala fatală a salvatorilor din Maldive. Mărturia bărbatului care a recuperat trupurile italienilor
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Mario Iorgulescu, prima REACȚIE după ce și-a aflat pedeapsa. Ce mesaj i-a trimis lui Dan Capatos 😲
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Ce faci dacă liftul în care te afli cade în gol?