Prima pagină » Știri » Proteste în întreg sistemul sanitar. Angajații se plâng de plafonarea sporurilor

Proteste în întreg sistemul sanitar. Angajații se plâng de plafonarea sporurilor

Cele mai importante știri ale momentului

Sindicatul Sanitas a anunțat, joi, că pe data de 26 aprilie va fi un miting, urmând ca pe 7 mai să aibă loc o grevă de avertisment, iar pe 11 mai, angajații din sănătate vor ieși în stradă într-o grevă generală. Sindicaliștii susțin că sunt scăderi salariale cuprinse între 500 și 1.100 de lei.

„Sunt scăderi uriașe. Unele merg de la 500 de lei până la 1.100 de lei. Sunt schimbări uriașe din cauza neîncadrării în acel 85%, mulți nici nu pot atinge pragul de 55-85%. Toți le știu pe toate, dar nimeni nu înțelege nimic, iar vinovații de serviciu sunt cei care luptă pentru oameni. (…) Atunci când noi am cerut ca legea să fie modificată, nu cum ne doream noi, ci cum trebuia să fie la acel moment, nu a fost făcută. Cerem creștere salarială pentru toți colegii noștri din sistemul de sănătate. (…) Păcat de lege, că am ajuns astăzi să spunem că mai bine nu eram de acord cu această creștere salarială. Este extrem de complexă și este un haos total”, a declarat Leonard Bărăscu, președintele Sindicatului Sanitas.

„Sunt scăderi uriașe. Unele merg de la 500 de lei până la 1.100 de lei. Sunt schimbări uriașe din cauza neîncadrării în acel 85%, mulți nici nu pot atinge pragul de 55-85%. Toți le știu pe toate, dar nimeni nu înțelege nimic, iar vinovații de serviciu sunt cei care luptă pentru oameni. (…) Atunci când noi am cerut ca legea să fie modificată, nu cum ne doream noi, ci cum trebuia să fie la acel moment, nu a fost făcută. Cerem creștere salarială pentru toți colegii noștri din sistemul de sănătate. (…) Păcat de lege, că am ajuns astăzi să spunem că mai bine nu eram de acord cu această creștere salarială. Este extrem de complexă și este un haos total”, a declarat Leonard Bărăscu, președintele Sindicatului Sanitas.

Întrebat dacă situația se va schimba în cazul în care se va modifica regulamentul de sporuri, Bărăscu a răspuns: „După părerea mea, nu schimbarea regulamentului de sporuri, care a fost făcut împreună cu noi și care este foarte bun, poate rezolva această problemă”.

Acesta a precizat că, la mitigul programat pe 26 aprilie, sunt așteptați peste 10.000 de angajați din sănătate să iasă în stradă.

„Sunt spitale în care nu s-au luat salariile, atât în București, cât și în țară. Sunt pierderi de venituri raportat la luna anterioară la mai multe categorii profesionale. (…) Din păcate, ducem discuția până la legea salarizării, care se va aplica etapizat până în 2022 și vorbim că nu pierde nimeni. Această lege a fost creată să aducă câștiguri pentru toată lumea. Astăzi vorbim doar că nu sunt pierderi, vreau sa vorbim și despre câștiguri”, a precizat vicepreședintele Sanitas, Iulian Pope.

Anunțul făcut de Sanitas vine după ce, în ultimele săptămâni, sute de angajați ai spitalelor din toată țara au protestat față de regulamentul sporurilor, care a dus la scăderea veniturilor acestora.

Joi, peste 50 de persoane, asistenți medicali, infirmieri, brancardieri și membri ai personalului auxiliar s-au adunat în curtea Spitalului de Pneumoftiziologie din Galați pentru a protesta după ce le-au scăzut veniturile, în urma modificării regulamentului de acordare a sporurilor.

„Eu lucrez aici de 28 de ani. Am fost în concediu luna trecută. Veniturile le am cu 600 de lei mai mici, dar cam cu 300 de lei mi-a scăzut leafa, după cum am calculat. Ne descurcam greu, avem rate, banci, s-au scumpit toate: lumina, gazele. Lucrăm în ture, la patul bolnavului, schimbăm bolnavii, facem curățenie, lucrăm la sala de mese, este foarte greu. Suntem foarte puține pe tură, muncim, nu ne ferim de muncă, dar intram în contact cu microbii, tot felul de microbi au apărut și nu-i corect să ni se ia din salariu, mai avem un pic până la pensie”, a spus una dintre angajate.

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a menționat, vinerea trecută, că managenrii de spitale trebuie să se „gospodărească mai bine”, astfel încât să reușească să suplimenteze sporurile din bugetele proprii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
INCREDIBIL! Echipajul s-a ÎMBĂTAT înainte de un zbor de peste ocean. Avionul NU A MAI DECOLAT
Digi24
VIDEO Gluma lui Zelenski cu Trump despre o vizită la Moscova
Cancan.ro
Ce note au luat copiii vedetelor din România la Bacalaureat 2026: 'Este o premieră!'
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, imagini incendiare în costum de baie. Prezentatoarea de la PRO TV, apariție wow în vacanța din Puglia
Adevarul
Noua Dacia Striker i-a cucerit pe britanicii de la Top Gear: „Pare să ofere multe pentru puțin”
Mediafax
Erdogan le-a oferit liderilor NATO revolvere personalizate
Click
Anca Serea, revoltată după ce fiica sa cea mare a aflat notele la BAC: „Inuman și nedrept!”
Digi24
VIDEO Furtună de nisip pe plajele din Eforie. imaguini cu fenomenul și avertismentul salvamarilor
Cancan.ro
Ultimul mesaj al pilotului care s-a aruncat din avion. Detalii tulburătoare din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Guvernul taiwanez reintroduce „educația anticomunistă” în școlile militare din cauza tensiunilor cu China