Prima pagină » Actualitate » VIDEO | România are nevoie de împrumuturi de peste 145 miliarde de lei în 2022

VIDEO | România are nevoie de împrumuturi de peste 145 miliarde de lei în 2022

Madalina Prundea

Necesarul brut de finanțare al Ministerului de Finanțe este de 145,4 miliarde de lei pentru anul 2022,  compus din acoperirea deficitului bugetar de 77 miliarde de lei și din datoria care trebuie refinanțată anul acesta, de circa 68,4 miliarde lei, arată analistul Gândul Petrișor Peiu, în TOP 5 evenimente economice ale săptămânii 1-7 ianuarie 2022.

Spre comparație, în anul 2021, Guvernul a împrumutat puțin peste 100 de miliarde de lei, mult sub necesarul de împrumut anunțat la începutul anului, de 136,2 miliarde de lei. În schimb, în 2020, împrumuturile s-au situat la 167 miliarde de lei, mult peste necesarul de finanțare anunțat de către Ministerul de Finanțe pe parcursul anului, în valoare de 149 miliarde de lei.

Programul indicativ de emisiuni de titluri de stat aferent anului 2022 prevede că deficitul bugetar se va finanța în proporție de circa 30% din surse interne și de 70% din surse externe.

Volumul indicativ de titluri de stat care va fi emis pe piața internă este de circa 75 miliarde de lei, cu o structură a maturităților de circa 10%/90% (termen scurt versus termen mediu și lung), iar volumul indicativ al împrumuturilor de pe piețele externe este estimat la aproximativ 14 miliarde euro, din care 3,7 miliarde de euro prin PNRR, iar restul prim emisiuni de obligațiuni în moneda unică europeană.

Concluzie: Statul român rămâne, în continuare, dependent de împrumuturi, dar deficitul bugetar este în scădere, determinând o reducere a ponderii banilor nou împrumutați și o echilibrare cu sumele care trebuie refinanțate, respectiv credite ajunse la scadență, care sunt rostogolite spre alte scadențe. Evoluția dobânzilor la aceste credite rămâne, în continuare, un motiv de îngrijorare pentru Ministerul de Finanțe.

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Supe, ciorbe amintiri: de ce fiecare cultură are propriul bol de zeamă caldă?