Prima pagină » Actualitate » Tot mai multe femei din România intră în politică, iar cifrele din ultima perioadă sunt în creștere. Ce spun statisticile

Tot mai multe femei din România intră în politică, iar cifrele din ultima perioadă sunt în creștere. Ce spun statisticile

Tot mai multe femei din România intră în politică, iar cifrele din ultima perioadă a candidatelor sunt în creștere. Cu toate acestea, prezența lor pe locurile eligibile rămâne redusă.

În acest an, 35% din candidați sunt femei, în creștere față de aproape 30 de procente la alegerile trecute. Acum câțiva ani, în 2016, procentul era și mai redus, de doar 27,7%. Această tendință pozitivă se observă atât în Senat, unde mai bine de o treime dintre candidați sunt femei, dar și la Camera Deputaților. Cele mai mari procente din țară raportat la numărul total de candidați sunt în județele Ilfov și Alba, cu peste 40 de procente.

În schimb, cele mai puține femei candidate sunt în județele Timiș, Harghita și Arad, cu aproape 30 de procente. Tot 30% sunt și în București, sub media națională. Totuși, există o problemă legată de locurile ocupate pe listele electorale, mai puțin de un sfert dintre femei ocupă primul loc pe liste, ceea ce înseamnă că șansele lor de a fi alese sunt mai mici. De ce este important să avem femei în politică? Pentru că se reglementează chestiuni ce vizează egalitatea de gen, educația ori violența.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Acord nou: fără roaming, acces rapid în aeroporturi și 90 de zile de muncă în Elveția
Digi24
VIDEO Filmul tragediei din Munții Bucegi. Greșeala care i-a fost fatală alpinistei care a căzut 40 de metri în gol: „Evident nu ține”
Cancan.ro
Cu cine a fost SURPRINSĂ Andreea Ibacka după divorțul de Cabral, pe o plajă din Mamaia
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
„Autostrada electrică” prin Marea Neagră intră în faza tehnică. România va conecta UE la rețeaua din Caucaz
Click
Insula mai puțin cunoscută din Grecia care i-a cucerit pe doi români. „Aici am mâncat cea mai bună bougatsa, cu doar 3 euro”
Digi24
Culisele operațiunii secrete prin care Israelul a vrut să readucă la conducerea Iranului un fost mare inamic al Tel Avivului
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Tesla dublează sprijinul pentru mașinile electrice în România. Model 3 coboară sub 30.000 de euro, iar Model Y sub 34.000 de euro
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Interviu cu un milionar: – Cum aţi făcut avere?
Descopera.ro
Ce vor să afle oamenii de știință cu ajutorul „smartwatch-urilor” pentru plante?